Rozśpiewają miasto

23 października o godzinie 13.00 w MOK Świdnik odbędzie się uroczysty koncert z okazji Jubileuszu 45-lecia działalności Ogniska Muzycznego w Świdniku oraz 20-lecia Świdnickiego Towarzystwa Muzycznego.
Podczas koncertu zaprezentują się aktualni uczniowie, absolwenci oraz zaproszenie goście m.in. Dariusz Tokarzewski, Jan Jarecki, Rewelersi i wielu innych. Świdnickie Towarzystwo Muzyczne powstało w 1996 r., lecz jego korzenie sięgają roku 1971, kiedy to jeszcze pod szyldem Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego prężnie działała edukacja muzyczna w niewielkim budynku przy ul. Racławickiej. Po wielu latach organizacja postanowiła usamodzielnić się i w ten sposób, z inicjatywy ś.p. Jerzego Oleszczuka w 1996 r. oraz przy pomocy Dariusza Szymury i kilku innych osób, powstało Świdnickie Towarzystwo Muzyczne.

– Celem ŚTM jest działalność na rzecz rozwoju i krzewienia kultury muzycznej wśród społeczności lokalnej. Od lat cel ten realizowany jest na kilka sposobów– przede wszystkim umożliwienie dzieciom i młodzieży nauki muzyki w Ognisku Muzycznym oraz organizowanie różnego typu imprez artystycznych, warsztatów i koncertów (cykle Małej Akademii Jazzu, projekt „Muzyka Świata” i wiele innych) – mówi Joanna Mania, współorganizatorka koncertu. Pierwsze lata nowej muzycznej jednostki poświęcono na gromadzenie instrumentów oraz dostosowanie pomieszczeń. Do dziś ŚTM robi wszystko, co w ich mocy, by baza dydaktyczna dla uczniów była coraz lepsza. Niestety możliwości są bardzo ograniczone, gdyż jest to organizacja non-profit bazująca jedynie na sponsorach, a w dodatku organizująca bardzo wiele imprez kulturalnych, które również wymagają nakładu finansowego. Niewątpliwie jednak Świdnickie Towarzystwo Muzyczne ma ogromne zasługi i duże sukcesy w ramach upowszechniania kultury i edukacji muzycznej wśród dzieci i młodzieży.
(EM.K.)