Rozwalą wiadukty, postawią nowe

W miejsce starych, rozpadających się wiaduktów na ul. Grygowej staną nowe

Warszawska firma Budimex wygrała przetarg na przebudowę ulicy Grygowej. Rozbierze mocno wysłużone wiadukty i wybuduje nowe. Pojedziemy nimi na wiosnę 2019 roku.


To jedna z większych inwestycji drogowych przewidzianych w tym roku. Po jej zakończeniu kierowców czeka spora ulga. Dziś komunikacja odbywa się tam tylko w jednym kierunku (z Hajdowa na Felin), a to z racji mocno wyeksploatowanego wiaduktu, który prowadzi ponad torami kolejowymi. Jego stan jest zły, o czym świadczy montaż specjalnych podpór kilka lat temu. Ulicą nie kursuje komunikacja miejska.
Nowa konstrukcja ma składać się nie z dwóch, a z czterech wiaduktów. Po stronie wschodniej drogi pojawi się serwisówka od ronda Braci Rylskich do ośrodka doskonalenia techniki jazdy.
Po przebudowie ul. Grygowej stanie się fragmentem miejskiej obwodnicy. Będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy każda (skrajne dla komunikacji miejskiej), chodniki, ścieżki rowerowe, zjazdy do posesji, nowe zatoki autobusowe. Na całej długości podwieszona zostanie trakcja trolejbusowa. Na początek zawiśnie na odcinku od ul. Pancerniaków do ul. Metalurgicznej, a w ramach odrębnego zadania zostanie połączona z tą, która dziś kończy się na pętli przy WSEI. Umożliwi to szybki zjazd „trajtkom” z Hajdowa do zajezdni MPK. Z Grygowej do Rataja przejedziemy przez rondo.
Warszawska firma zażyczyła sobie za wykonanie zadania ponad 70 milionów złotych, dając pięcioletnią gwarancję. Większość środków pochodzi z dotacji unijnej projektu, który opiewa na 203 mln zł. Dofinansowanie z tej sumy trafi też m. in. na przebudowę ul. Fabrycznej z mostem czy ronda Lubelskiego Lipca 80, a także na zakup nowego taboru komunikacji miejskiej.
Prace na Grygowej mają potrwać do końca marca 2019 roku. BCH