Ruchowi z Izbicy stuknęło 90 lat

Ruch Izbica w 2016 r.

Gminny Klub Sportowy Ruch Izbica jest jednym z najstarszych klubów na Lubelszczyźnie. Już na początku lat dwudziestych ubiegłego stulecia istniała w Izbicy tzw. „dzika drużyna”, grająca w piłkę na tarnogórskich błoniach. Początek zorganizowanej działalności sportowej to rok 1928, gdy grupa pracowników Klinkierni w Izbicy, której przewodniczył inż. Zygmunt Paulewicz, utworzyła klub sportowy Klinkiernianka.

Ruch Izbica zdjęcie archiwalne
Ruch Izbica zdjęcie archiwalne

Rozwój klubu i rozbudowa obiektów sportowych zostaje przerwana przez wybuch II Wojny Światowej. Jesienią 1946 r. do Izbicy przybywa były lwowiak dr weterynarii Henryk Wolańczyk i reaktywuje klub pod nazwą Nadwieprzanka. Jednocześnie w Izbicy powstaje drugi klub sportowy – Sokół, założony przez Albina Fideckiego. Działa on tylko przez rok i po połączeniu z Nadwieprzanką przyjął nazwę Naprzód Izbica, któremu to klubowi patronowała już Państwowa Klinkiernia. Za sprawą Wolańczyka, Rudzkiego i Fideckiego wybudowano wspaniały stadion z krytą trybuną, masztami na flagi i bieżnią. Stadion izbicki stał się wizytówką gminy, a nawet zaczął budzić zazdrość innych klubów i sprawozdawców sportowych.

W 1950 roku każdy klub musiał zmienić nazwę na jedną z obowiązujących nazw dziewięciu zrzeszeń sportowych. Naprzód Izbica przyjął przydomek Budowlani zgodnie z nazwą zrzeszenia, do którego należała Państwowa Klinkiernia.
W 1953 roku następuje kolejna zmiana nazwy zrzeszenia sportowego i od tej chwili klub z Izbicy nosi przydomek Kolejarz Izbica.
Dzięki staraniom Albina Fideckiego Kolejarz otrzymuje od OZPN 95 tys. zł. Za tę kwotę zakupiono siatkę i ogrodzono stadion, wybudowano boiska do gry w siatkówkę i koszykówkę. Odnowiono pomieszczenia klubowe oraz trybunę. W latach 1954 i 1955 Kolejarz jest drugim zespołem Zamojszczyzny, ustępując miejsca tylko Unii Zamość (późniejszy Hetman), a w roku 1956 – trzecim, za Hetmanem i Startem Biłgoraj. Najlepszymi zawodnikami w tym czasie byli: Marcin Horecki, Stefan Żyłowski, Czesław Kryłowicz, Jerzy Żyłowski, Marian Horecki, Marcin Ciastoch, Stanisław Sadlak, Antoni Majdan, Czesław Ostrowski, Henryk Kryłowicz, Tadeusz Iwaszczuk, Tadeusz Czerniej, Stanisław Fidecki, Mikołaj Fidecki.
Największe osiągnięcia sportowe Kolejarz Ruch odnosił w latach 1960-1970. Piłkarze Izbicy zdołali przejść od klasy B poprzez A klasę do III ligi (w międzyczasie zmienia się system rozgrywania meczów z wiosna-jesień na jesień-wiosna). Utrzymali się w III lidze poprzez trzy kolejne sezony, walcząc z tak silnymi drużynami, jak: Lublinianka, Motor, Avia, Hetman, Wisła Puławy, Stal Kraśnik, Stal Poniatowa czy Orlęta Dęblin. W 1961 r. drużyna Ruchu zdobywa Kolejarskie Mistrzostwo Polski, pokonując w finale tych rozgrywek Znicz Pruszków 4:3. Najlepszymi zawodnikami byli: Gawron, Maślona, Rysak, Steinmetz oraz siedemnastoletni wówczas bramkarz Adam Suszek. Ponadto juniorzy izbiccy zdobywają trzecie miejsce w mistrzostwach Polski juniorów, przegrywając nieznacznie w półfinale 1:2 z drużyną Czuwaj Przemyśl. Izbica staje się kuźnią piłkarskich talentów. Do narodowej kadry juniorów trafił bramkarz Adam Suszek, a w młodzieżowej kadrze juniorów województwa lubelskiego występowali: Janusz Koss, Tadeusz Bartoń, Wiesław Horecki, Janusz Rychcik. Natomiast trener Tadeusz Rysak regularnie występował w reprezentacji województwa lubelskiego. Trampkarze Ruchu Izbica zdobyli wówczas mistrzostwo województwa.
W sezonie 1964/1965 Ruch Izbica znajduje się w dziesiątce najlepszych zespołów Lubelszczyzny.

W latach 70. działacze z Izbicy podejmują decyzję o budowie hali sportowej, w której miały znajdować się szatnie, natryski, magazyn sprzętu i siłownia. Klub wynajmuje halę na wesela, zabawy i dyskoteki, dzięki czemu do jego kasy systematycznie wpływają pieniądze.
Lata 80. to kolejne zmiany organizacyjne, w wyniku których Ruch rozpoczyna rozgrywki w klasie okręgowej województwa zamojskiego. Sezon 1984/1985 jest ostatnim, w którym drużyna z Izbicy jest sklasyfikowana w dziesiątce najlepszych zespołów Zamojszczyzny. Czołowymi zawodnikami tego okresu byli: Kiciak, Kryłowicz, Śliwa, Kociuba, Chołota, Furgała, Kostecki, Olech, Jasiński, Orkiszewski.
Jesień 1989 r. przynosi nadzieję na poprawę sytuacji. Sponsorem klubu zostaje firma Kadex, pojawiają się nowi zawodnicy, nowy trener – były zawodnik Ruchu Józef Majdan. Majdan buduje w Izbicy bardzo silną drużynę, której trzon stanowią byli gracze Hetmana. Także nowe metody treningowe dają pożądany skutek i Ruch opuszcza A klasę. Jednak w 1990 r. właściciel firmy Kadex wyjeżdża z kraju. Brak sponsora stawia klub w trudnej sytuacji. Dochodzi do zmian. Robotniczy Klub Sportowy zostaje przemianowany na Gminny Klub Sportowy, a nowym opiekunem zostaje gmina Izbica. Ruch opuszcza Józef Majdan, jego miejsce zajmuje Janusz Koss (były zawodnik Ruchu). Do kłopotów finansowych dochodzi również słaba postawa zawodników. Ówczesny wójt Bolesław Hałata decyduje się jeszcze bardziej ograniczyć subwencje na drużynę. Z zespołu odchodzi wielu zawodników. Przebudowy drużyny podejmuje się wielu szkoleniowców, lecz praca w bardzo trudnych warunkach nie ułatwia im tego. W 1995 r. dochodzi do nieszczęścia. Z nieznanych przyczyn w hali sportowej wybucha pożar, który trawi doszczętnie budynek, a wraz z nim dokumenty, pamiątki, puchary, dyplomy i cały sprzęt sportowy. W tym momencie prawie 75-letnia historia klubu legła w gruzach. Następne sezony piłkarskie to najgorsze lata w historii. Zespołowi występującemu na samym końcu B klasy zamojskiej zagląda w oczy widmo rozwiązania. Jednak dzięki pomocy prezesa Mariana Zyśki i działaczy sportowych Ryszarda Burego i Mariusza Olecha udaje się znaleźć nową siedzibę dla piłkarzy i uratować klub.
Następne lata to kolejna reorganizacja rozgrywek i sezon 2000/2001 drużyna rozpoczyna w A klasie okręgu chełmskiego (kończąc na piątym miejscu). Wtedy też dochodzi do zmiany szkoleniowca. Paweł Pociecha zostaje trenerem juniorów, a zastępuje go Mariusz Bartoń, który ma za sobą występy w Hetmanie Zamość, Unii Hrubieszów, Sparcie Rejowiec, Koronie Łaszczów i Starcie Krasnystaw. Do drużyny wracają także bracia Ireneusz i Andrzej Bury oraz Marek Dołhan i Piotr Wójciuk. Sezon 2001/2002 Ruch zajmuje premiowane awansem do okręgówki trzecie miejsce, a prawdziwą furorę robi w rozgrywkach pucharu Polski, dochodząc do półfinału na szczeblu okręgu, eliminując wyżej notowane zespoły Ogniwa Wierzbica, Vitrum Wola Uhruska i Włodawiankę. Dopiero w półfinale po zaciętym spotkaniu piłkarze z Izbicy musieli uznać wyższość IV-ligowej Granicy Dorohusk. Najlepszymi zawodnikami tego okresu byli: Paweł Pociecha, Mariusz Bartoń, Robert i Marek Dołhan, Andrzej i Ireneusz Bury, Piotr Wójciuk, Paweł Kołodziejczyk, Paweł Zieliński, Krzysztof Kita.
8 sierpnia 2004 r. odbyła się w Izbicy uroczystość jubileuszu 75-lecia działalności klubu. Gminny Klub Sportowy Ruch Izbica został uhonorowany Srebrną Odznaką Honorową Polskiego Związku Piłki Nożnej i Złotą Odznaką Honorową Lubelskiego Związku Piłki Nożnej.
W przerwie zimowej sezonu 2005/2006 dochodzi do zmiany szkoleniowca. Bartoń składa rezygnację i zastępuje go Sławomir Kosior. Dotychczasowy prezes Marian Zyśko też rezygnuje, nowym prezesem klubu zostaje ówczesny wójt Izbicy Karol Jerzy Babiarz.
Od sezonu 2002/2003 Ruch nieprzerwanie występuje w Chełmskiej Klasie Okręgowej. Najlepszym sezonem w wykonaniu zawodników z Izbicy jest sezon 2006/2007. Ruch wzmocniony Jackiem Burym – wychowankiem klubu, wieloletnim kapitanem Startu Krasnystaw, Mirosławem Mazurkiewiczem, a także z bardzo solidnym trzonem drużyny, który stanowili wychowankowie Izbiccy: Krzysztof Kita, Arkadiusz Orkiszewski, Michał Gałka, Kamil Iracki, Paweł Betlej, Arkadiusz Berdzik, Paweł Zieliński, Łukasz Swatowski, spisywał się znakomicie. Po rundzie jesiennej zajmowali drugie miejsce w lidze. W 2008 r. Ruch zanotował najwyższą wygraną w historii. 28 września pokonał na własnym boisku Sawenę Sawin 18:0. Bramki w tym meczy strzelali Michał Gałka (5), Piotr Wójciuk (3), Arkadiusz Orkiszewski (3), Łukasz Orkiszewski (2), Łukasz Swatowski i Wojciech Dołhan. Po ponad 4 latach spędzonych w Ruchu trener Kosior złożył rezygnację z funkcji szkoleniowca jego miejsce kolejno zajmowali Marek Pogódź, Grzegorz Rycyk, Krzysztof Rysak, Waldemar Sękowski, Arkadiusz Orkiszewski i Andrzej Ignaciuk.

Od rudny wiosennej sezonu 2015/2016 trenerem Ruchu jest Arkadiusz Mazurek. Ostatni sezon zespół zakończył na 6. miejscu z dorobkiem 38 punktów. Najwięcej bramek strzelili: Michał Gałka (15), Damian Łata (8), Tomasz Gieleta (8) i Maciej Śliwa (7).
A już za tydzień (7 sierpnia) odbędą się uroczyste obchody 90-lecia Ruchu Izbica. Na 15.00 zaplanowano część oficjalną uroczystości. Zostanie przypomniana bogata historia klubu, a osoby związane z Ruchem zostaną uhonorowane pamiątkami. Na 18.00 zaplanowano sentymentalny mecz pomiędzy zespołami Ruchu. Na boisku zmierzą się drużyny reprezentujące barwy GKS-u w XX i XXI wieku. O 21.00 przewidziano niespodziankę, dzięki której wspominane będą zarówno dawne jak i współczesne czasy klubu. Zarząd Ruchu zaprasza wszystkich kibiców, mieszkańców Izbicy i okolic na imprezę. Klub przypomina również o turnieju o puchar prezesa GKS. Odbędzie się on w przeddzień obchodów, czyli w sobotę 6 sierpnia o 15.00. W tym roku uczestnikami rozgrywek będą: Ruch Izbica, Start Krasnystaw, Roztocze Szczebrzeszyn, Omega Stary Zamość.
Opracował Michał Gałka