Rusza druga część programu „Czyste Powietrze”

Od środy (21 października) można składać wnioski o dotację do drugiej części programu „Czyste Powietrze”, na wymianę kopciucha i termomodernizację domu. O podwyższoną dotację, w wysokości nawet 37 tys. złotych, mogą ubiegać się osoby o niskich dochodach.


Osoby fizyczne (właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych) o dochodach miesięcznych do 1400 zł/os. (gospodarstwa wieloosobowe) lub do 1960 zł (gospodarstwa jednoosobowe), mają szansę na dotację do 60% poniesionych kosztów realizacji eko-inwestycji (maksymalnie 37 tys. zł). Pozostali beneficjenci „Czystego Powietrza”, z rocznym dochodem do 100 tys. zł, są uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania, czyli wsparcie do 30 tys. zł przy wymianie źródła ciepła oraz montażu instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła. Ponadto dla wszystkich dostępna jest ulga termomodernizacyjna (do 53 tys. zł) w rozliczeniu PIT.

Wnioski należy składać do urzędów gmin, gdzie osoby zainteresowane powinny też znaleźć pomoc w ich przygotowaniu, a także otrzymać zaświadczenie o dochodach, o które wnioskodawca będzie mógł wystąpić w gminie osobiście lub za pośrednictwem poczty albo przez platformę ePUAP. O wydanie zaświadczenia należy się zwrócić do gminy zgodnie ze swoim adresem zamieszkania.

– Liczymy na efektywną współpracę z gminami, biorącymi na siebie dodatkowe obowiązki. Dlatego też będziemy premiować gminy za skutecznie składane wnioski w ramach programu. Przewidujemy refundację w wysokości do 100 zł za obsługę wniosku naszych beneficjentów – mówi wiceprezes NFOŚiGW, Paweł Mirowski. – Aby pomóc pracownikom gmin, szczególnie w pierwszej fazie, w obsłudze beneficjentów programu pod kątem wydawanych zaświadczeń o dochodach, NFOŚiGW uruchomił specjalną infolinię dla jst pod numerem 22 340 40 90.

Nadal funkcjonuje też osobna infolinia dla wnioskodawców i beneficjentów programu (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00 pod numerem: 22 340 40 80).

Przydatna pomoc

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował również ułatwienia dla Beneficjentów. Na stronie www.czystepowietrze.gov.pl/kalkulator-dotacji znajdą oni kalkulator ułatwiający wnioskodawcom wyliczanie dotacji na planowane przedsięwzięcie, a na stronie www.lista-zum.ios.edu.pl – nową listę urządzeń i materiałów spełniających wymagania techniczne określone w programie „Czyste Powietrze”. Poza tym wprowadzono możliwość wydłużenia terminu realizacji przedsięwzięcia o maksymalnie sześć miesięcy. RD

Czyste Powietrze

To program z budżetem 103 mld zł na lata 2018-2029. Jego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Do 16 października 2020 r. – za pośrednictwem wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej – złożono w sumie ponad 172 tys. wniosków o dofinansowanie, na łączną kwotę prawie 3,3 mld zł.

Więcej informacji o programie „Czyste Powietrze” na stronie internetowej www. czystepowietrze.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here