Ruszają wakacje z Botanikiem

2 lipca w Ogrodzie Botanicznym ruszyła Letnia Akademia Małego Przyrodnika. Zajęcia potrwają do 6 lipca i są skierowane do dzieci w wieku 7-10 lat, które mają duszę odkrywcy i lubią poznawać tajniki ogrodnictwa, florystyki i botaniki. Spotkania zaczynają się ok. 7.30, a kończą o 15.30. Cena za jeden dzień to 36 zł.


Letnia Akademia Małego Przyrodnika to świetna propozycja dla najmłodszych, którzy spędzają wakacje w mieście. Z kolei lubelski Ogród Botaniczny to idealne miejsce, żeby poznawać naturę i uczyć się przez dobrą zabawę. Każdego dnia warsztatów mali odkrywcy będą mogli wziąć udział w wielu ciekawych zajęciach.

W poniedziałek, 2 lipca organizatorzy zaprosili dzieci na zajęcia „Mały ogrodnik”, w ramach, których najmłodsi poznają kolekcje roślin, codzienną pracę ogrodnika i sami będą mogli wykonać kilka prostych zajęć ogrodniczych. Oprócz tego maluchy nauczą się, jak rozpoznawać szkodniki, które pojawiają się w typowych ogródkach i stworzą własne kompozycje roślinne, aby później zabrać je do domu i dbać o nie.

Następnego dnia w programie spacer po Ogrodzie w celu zebrania roślin do tworzenia własnych kompozycji. Odbędą się też zajęcia florystyczne z tworzeniem ozdobnych kompozycji roślinnych.

4 lipca uczestnicy będą mogli poczuć się jak „dzicy mieszkańcy Ogrodu”. Zapoznają się z ptakami, które są mieszkańcami lubelskiego Botanika, przespacerują się z lornetkami, nauczą się rozpoznawać ptaki po odgłosach. Tego dnia przygotowano również grę terenową w grupach, które będą poruszać się z mapą i po śladach zwierząt.

Na czwartek zaplanowano warsztaty „Świat sukulentów i roślin owadożernych. Z bliska i daleka”, podczas, których dzieci poznają ogrodową kolekcję roślin tropikalnych i sukulentowych, przygotują preparaty i część roślin do obserwacji pod mikroskopem, poznają też rośliny owadożerne i dowiedzą się, jak się z nimi opiekować.

Ostatniego dnia organizatorzy zaproszą na zajęcia „Jak to smakuje? – czyli rośliny jadalne w Ogrodzie Botanicznym”. W planach jest rozpoznawanie ziół, zastosowań oraz właściwości roślin leczniczych, przygotowywanie własnej sałatki, deseru owocowego i lemoniady z wykorzystaniem roślin z kolekcji Ogrodu.

Każdego dnia odbywają się również gry i zabawy integracyjne na świeżym powietrzu.
Joanna Niećko