Ruszają z inwestycjami

Gorzków zamieni się w wielki plac budowy. Jedna inwestycja już ruszyła, cztery kolejne, w tym trzy w ramach Polskiego Ładu, rozpoczną się w najbliższych czasie. Ich zakończenie jest planowane na przyszły rok.

Gmina Gorzków dostała dofinansowanie z Polskiego Ładu do trzech inwestycji: termomodernizacji siedziby urzędu, przebudowy budynku po dawnym ośrodku zdrowia w Orchowcu i utworzeniu w nim świetlicy wiejskiej oraz montażu 150 instalacji fotowoltaicznych dla mieszkańców.

– Jesteśmy w trakcie procedury przetargowej, otworzyliśmy wszystkie oferty i co najważniejsze, najniższe ceny zaproponowane przez wykonawców mieszczą się w kwotach, jakie zaplanowaliśmy na realizację tych przedsięwzięć – mówi Piotr Cichosz, wicewójt gminy Gorzków. – Jeśli chodzi o termomodernizację budynku urzędu, wykonawca został wybrany i myślę, że w najbliższych dniach podpiszemy umowę na realizację zadania. Prace muszą być wykonane w ciągu 16 miesięcy.

Termomodernizacja ma kosztować niespełna 1,6 mln zł. Urzędnicy w budżecie na to zadanie przewidzieli 1,9 mln zł.

W ciągu roku od dnia podpisania umowy ma być gotowa świetlica wiejska w Orchowcu. Powstanie w budynku po dawnym ośrodku zdrowia. Całość zadania pochłonie 1 828 000 zł. Władze gminy w budżecie zabezpieczyły 1 975 000 zł.

Aż dziesięć ofert złożono do przetargu na montaż instalacji fotowoltaicznych. Na to zadanie przewidziano 2 975 000 zł. Aż sześć ofert mieści się w tej cenie. Komisja przetargowa sprawdza złożoną dokumentację i wszystko wskazuje na to, że lada dzień zostanie wyłoniony wykonawca, który na zrealizowanie inwestycji będzie miał 16 miesięcy.

Równocześnie z tym zadaniem będzie realizowany zbliżony projekt na montaż instalacji solarnych, fotowoltaicznych i kotłów na biomasę, na który gmina dostała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. – Projekt zawiera 94 instalacje fotowoltaiczne, 34 solarne i 16 kotłów na biomasę. RPO pokrywa 85 proc. kosztów bez podatku VAT, który jest wydatkiem niekwalifikowalnym. Ta inwestycja musi być ukończona do maja przyszłego roku – podkreśla Piotr Cichosz.

Ruszyła natomiast przebudowa stacji ujęcia wody w Orchowcu. Koszt to prawie 2 mln zł. Gmina do inwestycji dołoży ponad 800 tys. zł. – Ta kwota byłaby wyższa, ale w ostatnim czasie dostaliśmy kolejne dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w wysokości 300 tys. zł. Rozpoczęły się pierwsze odwierty. Prace zostaną ukończone w czerwcu 2023 r. – dodaje wicewójt Cichosz. (ps)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here