Ruszajmy w „Miastopowieść”

Gdzie się wybrać w Noc Kultury 2019 w Lublinie? Na to pytanie obszernym tekstem próbowaliśmy naszym czytelnikom podpowiedzieć w poprzednim wydaniu tygodnika. Teraz tylko przypominamy, że w nocy z 1 na 2 czerwca czeka nas uczta duchowa złożona z… kilkuset dań – wszystkie bezpłatne, ale na niektóre trzeba rezerwować miejsca. Szczegóły tego, co przygotował organizator, tj. Warsztaty Kultury w Lublinie, znajdziemy po hasłem „Program 2019 – Noc Kultury” w Internecie.

Najważniejsze wydarzenia są dokładnie opisane, podzielone na dziesięć kategorii: eksperyment miejski, film, inne, kultura fizyczna, muzyka, sztuki wizualne, słowo, taniec, teatr, wiedza. Tegoroczną Noc Kultury w Lublinie zatytułowano „Miastopowieść” i doskonale zgrano z tym hasłem nazwy wielu wydarzeń.

W kategorii „film” zaanonsujmy „Noc u Pana Hieronima”, oczywiście w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul. Narutowicza oraz „Degas. Umiłowanie perfekcji” w Teatrze Starym na Starym Mieście.

W kategorii „taniec” prym będzie wiódł „Roztańczony plac Litewski”, który do zabawy zachęca do 2 w nocy. „Po lubelsku z przytupem”, „Lubelskie tupania”, „Swingin Lublin” – to nazwy kolejnych wydarzeń, pod którymi kryją się pokazy taneczne, przyśpiewki ludowe, warsztaty taneczne z udziałem zainteresowanych.

Występy w ramach „Sceny na Rybnym”, czyli na placu Rybnym na Starym Mieście, będą nas bawić i zachwycać do północy. Od godz. 19, co pół godziny, wystąpią tam m.in.: kabaret „Mydło i powidło”, zespół „Flamenco Inaczej” czy „Jazzymotion Studio”, który zaprezentuje spektakl „Miasto – podobni”.

„Warsztaty akrobatyki sportowej” czy „podniebne akrobacje” oraz „Eksperyment miejski: rowerem do kultury” to wydarzenia z kategorii „kultura fizyczna”, które będą się odbywać w rejonie Trybunału Koronnego, ul. Lubartowskiej czy na placu Rybnym.

Kategoria „sztuki wizualne” będzie się rozgrywać w galeriach i placówkach kultury na Starym Mieście, w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i innych miejscach. Warto tę ofertę prześledzić nieco wcześniej w Internecie w programie Nocy Kultury 2019, ponieważ wydarzeń w jej ramach, oryginalnie nazwanych i obiecujących, jest mnóstwo. My tylko tutaj zacytujmy kilka, w tym też parę zabawnych: „Plac po Farze Wam Pokaże”, „Wrażenia”, „Słowo Daję”, „Kwiaty z probówki”, „Wzory z pogranicza – Kubiczne lampiony”,

Jest jeszcze jedenasta kategoria Nocy Kultury 2019. Do niej zaliczają się wszyscy uliczni artyści, których w nocy z soboty na niedzielę nie zabraknie. Sztukmistrze, uliczni tancerze, żonglerzy – nie zawsze doskonali, bo wpadki im się zdarzają, ale zawsze sympatyczni – jak co roku będą zachęcali nas do podziwiania ich umiejętności na lubelskim deptaku i Starym Mieście.

Monika Skarżyńska

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here