Ruszyli polonezem… ku maturom

XVIII LO

W ubiegłym tygodniu ruszył sezon studniówkowy. Na sto dni przed egzaminem maturalnym we własnych szkołach i w lokalach będą bawić się przyszli maturzyści i ich nauczyciele. Studniówki tradycyjnie organizowane są przez samych uczniów i ich rodziców.
W Lublinie pierwsi polonezem zainaugurowali sezon studniówkowy maturzyści z XVIII LO w Zespole Szkół nr 2 przy ul. Przyjaźni (zdjęcia na str. 13). – W tym roku nasi uczniowie bawili się w hotelu „Korona” w Zemborzycach Teresińskich – mówi Cezary Furtak, dyrektor ZS nr 2.
Większość studniówkowych imprez odbywa się w restauracjach i hotelach. Decyduje o tym nie tylko brak odpowiedniego zaplecza w szkołach i możliwość zapewnienia cateringu, ale również… prestiż. Dla wielu uczniów to jeden z najważniejszych bali w życiu, który wymaga się godnej i drogiej oprawy. Tradycyjnie wygrywają miejsca z odpowiednim zapleczem gastronomicznym i wielką salą mogącą pomieścić kilkadziesiąt par. W tym roku do znanych hoteli dołączyło nowe miejsce – lokal „In Between” w Panieńszczyźnie. Studniówkę zorganizują w nim uczniowie I LO, IV LO i X LO. Niektóre szkoły łączą siły, wyprawiając wspólny bal. Tak tradycyjnie już postąpiły mieszczące się przy jednej ulicy (Słowiczej), ale w osobnych budynkach VIII LO im. Zofii Nałkowskiej i Zespół Szkół Budowlanych im. E. Kwiatkowskiego. Uczniowie obu szkół bawili się (na zdjęciach) 7 stycznia na wspólnym balu w Hotelu „Luxor” przy Al. Warszawskich.

W tym samym miejscu, ale wyjątkowo, bo 6 stycznia, zabawę studniówkową mieli uczniowie Zespołu Szkół Energetycznych im. prof. Kazimierza Drewnowskiego. W jednym lokalu („Dworek Arkadia” w Piotrowicach), ale na osobnych balach bawili się 7 stycznia uczniowie Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych oraz Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych. – W tym roku w balu uczestniczyły cztery klasy maturalne. Każda liczy około 15 osób – mówi Iwona Szołno, dyrektor ZSTK. Na parkiecie tradycyjnie królowały klasyczne czarne sukienki oraz czerwone, choć pojawiły się też kreacje w innych kolorach. Obowiązkowym strojem dla panów był oczywiście garnitur. W następnym tygodniu na studniówkach będą bawili się uczniowie m.in. V LO, IX LO, XV LO i XXI LO. (EM.K.)