Ruta bezpieczna, ale nie do końca

Ruta na półmetku – zameldował redakcji „Nowego Tygodnia” Arkadiusz Szczepański, emerytowany policjant, który od 5 lat pyta mieszkańców Czubów, czy czują się bezpiecznie.


Ten z pozoru zwykły komunikat kryje za sobą tytaniczną pracę, jaką wykonał społecznik z Czubów. Tylko na osiedlu Ruta przepytał już 2,3 tys. osób. Wcześniej odpytał już mieszkańców pięciu innych osiedli, w sumie dziesiątki tysięcy ankietowanych.
Wróćmy na Rutę. Mieszkańcy nie kojarzą „swoich” dzielnicowych i strażników miejskich, ale czują się względnie bezpiecznie.
– Pomimo wprowadzenia przez komendanta głównego policji programu „Dzielnicowy bliżej nas”, który zakładał bardziej intensywne przebywanie dzielnicowych w swoich rejonach, nie nastąpiła żadna poprawa w tym względzie. Według oceny mieszkańców Ruty swojego policjanta zna jedynie 8 procent, co w przypadku Czubów nie odbiega od „norm” statystycznych np. na osiedlu Skarpa (8 procent) i Widok (9 procent) – podkreśla Arkadiusz Szczepański.
Jeszcze rzadziej spotkać można na Rucie strażników miejskich.
– Strażników zna zaledwie 3 procent mieszkańców. To potwierdza jedynie takt, że ta funkcja jest zbyteczna i nie przynosi żadnych korzyści – komentuje odważnie pan Szczepański.
Ale Ruta mimo to wydaje się bezpiecznym osiedlem. Takie poczucie ma ok. 50 proc. mieszkańców ul. Watykańskiej, Jutrzenki, Jana Pawła II, Matki Teresy z Kalkuty, Sasankowej i Różanej, czyli tam gdzie Arkadiusz Szczepański już był. Dla porównania na osiedlu Skarpa było to 37 proc., na osiedlu Górki – 43 proc. Można więc mówić, że na Rucie jest względnie bezpiecznie. Powstaje jednak pytanie, dlaczego tylko 3,5 proc. mieszkańców osiedla nie miało żadnych zastrzeżeń?
Ludziom przeszkadzają pijacy raczący się alkoholem przy poczcie na ul. Sasankowej, w wąwozie przy ogródkach działkowych, przy Przedszkolu nr 72 na ul. Różanej, w pobliżu sklepu „Perełka”, czy na bazarze przy ul. Jutrzenki. Do osiedlowych uciążliwości mieszkańcy Ruty zaliczają także włamania do piwnic i mieszkań (co siódmy obywatel), włamania do samochodów (co ósma osoba), a także niszczenie karoserii samochodów przez chuliganów.
Prawie 90 proc. ankietowanych chciałaby zwiększenia liczby policyjnych patroli, zwłaszcza w godz. 18-24.
Po wakacjach Arkadiusz Szczepański wyruszy z ankietami do mieszkańców ulic Stokrotki (wrzesień) i Dziewanny (październik i listopad). Po osiedlu Ruta zapowiedział ankietowanie mieszkańców osiedli Łęgi i Błonia.
BCH