Rwa kulszowa

Nie potrzeba wiele by rwa kulszowa dała o sobie znać. Wystarczy jeden nagły i nieprzemyślany ruch, żeby w dole pleców pojawił się ból nie do opisania. Czynności takie jak podnoszenie się z łóżka, pochylanie, czy noszenie zakupów to prawdziwa zmora dla osób mających problemy z kręgosłupem. Nie dość, że mocno daje się we znaki to dodatkowo utrudnia normalne poruszanie, co przekłada się na obniżenie jakości codziennego życia. Rwa kulszowa bez wątpienia wymaga fachowego leczenia, a jej objawów w żadnym wypadku nie można lekceważyć.


Schorzenie to zaliczane do zespołów korzeniowych, które potocznie nazywamy korzonkami. Są to objawy związane z uciskiem na nerwy rdzeniowe tworzące nerw kulszowy lub na przebiegu samego nerwu kulszowego. Najbardziej dokuczliwym symptomem choroby jest ostry, wręcz kłujący ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, który wędruje wzdłuż pośladków i biodra, przez tylną część uda, łydkę, aż do stopy.
Podstawą leczenia jest prawidłowa diagnoza. W leczeniu rwy kulszowej stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozkurczowe oraz fizykoterapię, masaże oraz ćwiczenia czynne. Może okazać się, że trzeba będzie podjąć bardziej radykalne środki działania i chory będzie zmuszony oddać się w ręce neurochirurga, który usunie przyczynę ucisku na korzeń nerwowy.
Należy pamiętać, że jeżeli dotychczasowe dolegliwości na chwilę ustąpiły, to wcale nie oznacza to, że problem ustąpił na dobre. Po zakończeniu farmakoterapii należy od razu rozpocząć zabiegi rehabilitacyjne i fizykoterapię. Odpowiednie ćwiczenia oraz masaż kręgosłupa przyniosą odczuwalną ulgę w bólu. Elektroterapia, pole magnetyczne czy biostymulujące światło lasera i jonoforeza również mogą przyczynić się do uzyskania pożądanych efektów. Zapraszamy do nowootwartego Centrum Rehabilitacji Medycznej Fizjomed, gdzie bez kolejek uzyskasz fachową pomoc w leczeniu m.in. rwy kulszowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here