Rządzi z tylnego fotela?

Kto tak naprawdę rządzi powiatem krasnostawskim? Zarząd ze starostą Andrzejem Leńczukiem na czele, czy posłanka Teresa Hałas? Wątpliwości nie ma opozycja. Według niej wszystkie ważne decyzje władze powiatu konsultują z parlamentarzystką, która w gabinetach starostwa czuje się jak u siebie. Co innego mówi starosta. Zapewnia, że posłanka nie wywiera nacisku na zarząd…

Teresa Hałas do jesieni 2015 roku była powiatową radną. Sześć lat temu, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, po raz pierwszy została posłem na sejm. W wyborach parlamentarnych w 2019 roku wywalczyła reelekcję. Rok wcześniej z kolei PiS przejęło władze w starostwie powiatowym w Krasnymstawie, tworząc koalicję z Porozumieniem Ziemi Krasnostawskiej.

Nieoczekiwanie starostą powiatu został Andrzej Leńczuk, który nie zdobył mandatu radnego. Jego poprzednik Janusz Szpak rządził powiatem 16 lat, mając jednak poparcie wyborców. Sam kandydował do rady powiatu, dostając wysokie poparcie.

Powołanie Leńczuka na starostę to w dużej mierze działanie posłanki Teresy Hałas. Jak mówi jeden z opozycyjnych lokalnych polityków, dzięki temu parlamentarzystka ma duży wpływ na to, co dzieje się w starostwie. Dość powiedzieć, że w prezydium rady powiatu zasiadają Justyna Przysiężniak, prywatnie córka krasnostawskiej posłanki oraz Mirosław Księżuk, szef biura poselskiego Teresy Hałas.

Zdaniem opozycji starosta Leńczuk bardzo liczy się ze zdaniem parlamentarzystki, ba, wiele decyzji rzekomo z nią konsultuje. – Wychodzi to tak, jakby powiatem z tylnego fotela rządziła Teresa Hałas, a nie Andrzej Leńczuk – podkreśla jeden z opozycyjnych polityków.

Sam Leńczuk temu stanowczo zaprzecza. – Jest powołany zarząd powiatu, który o wszystkim decyduje – mówi. – Są też sprawy, kiedy podejmuję decyzje jednoosobowo. Pani poseł nie wywiera na nas żadnego nacisku i nie wiem skąd takie stwierdzenia. Wspólnie natomiast organizujemy wszystkie uroczystości patriotyczne, do których pani poseł przywiązuje wielką wagę. To nie jest też tak, że posłanka Hałas przesiaduje w starostwie. Bywa u nas rzadko, częściej można ją spotkać w swoim biurze poselskim – twierdzi Leńczuk.

Starosta przyznaje natomiast, że posłanka Hałas wspiera powiat krasnostawski w Warszawie. – Składamy wnioski do różnych programów i nie od dziś wiadomo, że bez odpowiedniego wsparcia trudno otrzymać dofinansowanie. Za to jesteśmy pani poseł wdzięczni, bo zabiega o pieniądze dla powiatu – mówi.

Z posłanką Teresą Hałas nie udało się nam skontaktować. Parlamentarzystka nie odbierała telefonu. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here