Rządzi Zuzanna i Antoni

Oddział położniczo-ginekologiczny świdnickiego szpitala cieszy się coraz większą popularnością wśród mam nie tylko ze Świdnika ale również całego regionu. Mamy i noworodki mają tu doskonałą opiekę

W minionym roku w Świdniku przyszło na świat 932 dzieci. Oznacza to spory wzrost urodzeń, bo w 2015 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Świdniku zarejestrowano 850 maluchów.
W świdnickim szpitalu z roku na rok rodzi się coraz więcej dzieci. Z oddziału ginekologiczno-położniczego korzystają nie tylko przyszłe mamy ze Świdnika, ale również panie z sąsiednich miejscowości, powiatów, a nawet z dalekich miast.
– W całym kraju i województwie zdecydowanie spada liczba urodzeń, dlatego dla nas bardzo wymierny jest wzrost liczby rodzących się dzieci, bo to świadczy o tym, że oddział cieszy się zainteresowaniem pacjentek – mówiła kilka tygodni temu dr Lidia Pachuta-Węgier, ordynator oddziału noworodkowego w świdnickim SP ZOZ – Nasza oferta spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem. Mamy coraz więcej pacjentek z Lublina, ale również z Zamościa czy Chełma. Są też panie, które mieszkają z rodzinami teraz we Wrocławiu czy Warszawie, ale pochodzą ze Świdnika i do nas właśnie wracają do porodu.
Rosnącą renomę świdnickiego szpitala potwierdzają również statystyki. W roku 2012 na oddziale urodziło się 512 dzieci, rok później już 637. W 2014 r. w SP ZOZ na świat przyszło 711 maluchów, w 2015 roku – 808.

W minionym roku również wzrosła liczba dzieci zarejestrowanych w świdnickim Urzędzie Stanu Cywilnego. Rodzice zapisali w USC 932 dzieci. Wśród wybieranych imion dominowała Zuzanna i Antoni, choć niektórzy rodzice postawili na te dużo rzadsze, jak Tymon, Brajan, Felix, Ziemowit, Beniamin, Krzesimir, Gniewko, Nataniel, Gerard czy Samuel. Wśród dziewczynek zdarzały się również takie imiona, jak: Ruta, Elena, Gaja, Aurora, Walentyna, Gloria, Davina, Apolonia, Ida.
Przedstawiciele ratusza przypominają również, że po osiągnięciu pełnoletniości sami możemy zdecydować o własnym imieniu.
– W 2016 roku z wnioskiem o zmianę imienia do świdnickiego USC wystąpiło 6 osób. Opłata skarbowa za wydanie takiej decyzji wynosi 37 zł – informuje Aleksandra Dyjak ze świdnickiego ratusza. (kal)

Takie imiona rodzice wybierali najczęściej

Wśród najpopularniejszych męskich imion dominowały: Antoni (26), Mikołaj (25), Jan (19), Jakub (17), Szymon (17), Kacper (15), Wojciech (14). Najpopularniejsze żeńskie imiona zeszłego roku to: Zuzanna (25), Zofia (22), Alicja (22), Hanna (19), Lena (18), Maja (18) i Aleksandra (18).