Są pieniądze na fotowoltaikę

Ponad 200 instalacji fotowoltaicznych i kilkadziesiąt pomp ciepła dla właścicieli domów jednorodzinnych to założenia drugiej edycji projektu „Świdnik przyjazny środowisku”. Urząd miasta właśnie podpisał umowę na jego dofinansowanie.


Tuż przed wyborami burmistrz Waldemar Jakson podpisał w Urzędzie Marszałkowskim umowę o dofinansowanie projektu pn. „Świdnik przyjazny środowisku – edycja II – budynki mieszkalne (pompy ciepła i ogniwa fotowoltaiczne)”.

– Projekt będzie realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Swoim zakresem obejmie montaż 217 instalacji fotowoltaicznych oraz 69 pomp ciepła dla właścicieli prywatnych nieruchomości znajdujących się na terenie Świdnika. Instalacje fotowoltaiczne pozwolą na produkcję energii elektrycznej, a pompy ciepła – do wytworzenia energii do ogrzania ciepłej wody użytkowej – mówi Michał Piotrowicz, wiceburmistrz Świdnika.

Łączna wartość projektu wynosi 5,2 mln zł, z czego 4,1 mln zł to unijne dofinansowanie. To kolejny projekt z zakresu odnawialnych źródeł energii, na który w tym roku miasto podpisało umowę o dofinansowanie. Pierwszy dotyczy instalacji kolektorów słonecznych na 201 domach. Wartość obu projektów wyniesie 7,5 mln zł (w tym 5,6 mln zł to wartość pozyskanych dotacji).

– Niedługo do osób, które zgłosiły się do projektów, zostaną wysłane pisma z prośbą o potwierdzenie udziału. Natomiast instalacja nastąpi w przyszłym roku, po ostatecznym określeniu listy beneficjentów końcowych oraz wyborze wykonawcy – dodaje wiceburmistrz. (w)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here