Sami silni

Wójtowie ujeżdżający byka, siłacze przeciągający linę, małżonkowie przecinający pniaki – takie emocjonujące sceny rozgrywały się na boisku w Strachosławiu. Reprezentanci ośmiu gmin walczyli o zwycięstwo w dorocznym Turnieju Gmin „Między Nami Sąsiadami”. Zwyciężyli gospodarze!

Boisko w Starchosławiu w niedzielne popołudnie (3 lipca) stało się areną rywalizacji, ale też miejscem świetnej zabawy dla przedstawicieli ośmiu gmin, uczestniczących w XIX Turnieju Gmin „Między Nami Sąsiadami”. Oprócz gospodarzy – gminy Kamień, w imprezie wzięły udział gminy: Wojsławice, Dorohusk, Białopole, Leśniowice, Żmudź z powiatu chełmskiego oraz Horodło z powiatu hrubieszowskiego, a także gościnnie gmina Pułapy z Ukrainy. Reprezentanci poszczególnych samorządów nie byli przypadkowi. Aby zwiększyć swoje szanse, każda gmina wcześniej wyselekcjonowała spośród swoich mieszkańców tych, którzy najbardziej nadają się do poszczególnych konkurencji.

Ducha współzawodnictwa im nie brakowało. Najwięcej emocji, jak co roku, wzbudziło przeciąganie liny, do której zawsze oddelegowani są najwięksi siłacze. Nie mniej wrażeń przysporzyło cięcie drewna parami i wyciskanie ciężarka 17,5 kg. Najzabawniejszą konkurencją było ujeżdżanie mechanicznego byka. Ta konkurencja była przeznaczona dla wójtów i przewodniczących rad gmin. Były też zawody strażackie oraz wędkarskie na zbiorniku w Natalinie, konkurs BHP w rolnictwie, a także konkurs na najsmaczniejszą roladę wytrawną oraz kompozycję kwiatową. Po godz. 18 uczestnicy zawodów i kibice wspólnie bawili się w rytm muzyki zespołów Solaris i Wademekkum.
Klasyfikacja końcowa gmin: 1. Kamień, 2. Białopole, 3. Żmudź, 4. Horodło, 5. Leśniowice, 6. Dorohusk, 7. Wojsławice. (mo)