Samochodowy raj nad Bystrzycą

Lublin wygrał w rankingu miast przyjaznych kierowcom w kategorii miast powyżej 300 tysięcy mieszkańców. Zestawienie sporządził serwis Oponeo.


Zawiera ono ocenę 16 największych miast w Polsce, które zostały ocenione w takich aspektach jak: parkowanie, ceny paliw, kolizje, prędkość jazdy, koszt zmiany opon, cena ubezpieczenia OC, ekojazda oraz carsharing. Do sporządzenia rankingu posłużyły dane udostępnione przez urzędy miast, zarządy dróg oraz dane z aplikacji Yanosik.

Lublin po raz trzeci wygrał w rankingu miast przyjaznych kierowcom w kategorii ośrodków powyżej 300 tysięcy mieszkańców. Okazał się miastem najmniej zakorkowanym, w którym płynnie jeździ się zarówno po centrum, jak i „zwykłych dzielnicach” – średnia prędkość jazdy wyniosła 42 km/h. – Możemy się również pochwalić najniższymi w kraju cenami paliwa, korzystnymi cennikami opłat za parkowanie, a także innymi udogodnieniami dla kierowców. W Lublinie można najtaniej zmienić opony oraz kupić polisę OC na najlepszych warunkach finansowych – wylicza Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Lublin zdobył 46 punktów, wyraźnie wyprzedzając Gdańsk i Szczecin, które zajęły ex aequo 2. miejsce (po 40 punktów). 7 pkt dostaliśmy w kategorii „parkowanie”, 3 „kolizje”, 8 „paliwa”, 9 „prędkości”, 5 „zmiany opon”, 9 „OC”, a 4 „ekojazda”. Najsłabiej wypadliśmy w kategorii „carsharing”, zdobywając tylko 1 punkt, ale nie odstawaliśmy na tym tle od innych miast. Powód jest prosty – w kategorii „carsharing” wszyscy wypadli bardzo słabo.

Na 3. miejscu w rankingu w kategorii miast powyżej 300 tysięcy mieszkańców uplasował się Wrocław, który zdobył 38 punktów (pomimo że na 2. miejscu były ex aequo dwa miasta, autorzy rankingu zdecydowali, że kolejna metropolia zajmie 3., a nie 4 miejsce). 4. lokatę zajęła Łódź (37 punktów), 5. ex aequo Bydgoszcz i Poznań (34 punkty), 6. Kraków (32 punkty), a ostatnią pozycję zajęło największe polskie miasto, czyli Warszawa (30 punktów). GR