Saper stracił nogę w eksplozji

Chełmianin Przemysław Tapałaj to żołnierz, weteran dwóch misji w Afganistanie, mąż, ojciec dwóch córek. Kilka tygodni temu, w eksplozji podczas ćwiczeń na poligonie, stracił nogę. Trwa zorganizowana przez kolegów z wojska akcja charytatywna na rzecz rannego żołnierza.

Przemysław Tapałaj służy w wojsku od 11 lat. Jest saperem 1 Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki, weteranem dwóch misji w Afganistanie. Dramat, do którego doszło podczas ćwiczeń na poligonie w Żaganiu, opisali jego wojskowi koledzy z Fundacji Pomoc dla Weterana: „Powietrze drgało od symulowanych wybuchów aż do momentu, w którym dwaj żołnierze wjechali samochodem wojskowym na obiekt, który eksplodował! Jeden z nich stracił nogę”.

Wypadek zdarzył się 5 października br. Pan Przemysław doznał w nim obrażeń, które doprowadziły do amputacji nogi. W tych tragicznych chwilach wspierają go najbliżsi, ale też żołnierze i mnóstwo ludzi dobrego serca. Koledzy z wojska nie przeszli obojętnie obok cierpienia chełmianina oraz jego rodziny. Zwrócili się o wsparcie do Fundacji „Pomoc dla Weterana”.

Za jej pośrednictwem zorganizowano akcję charytatywną na rzecz pana Przemysława, bo wydatków związanych z leczeniem, zaopatrzeniem ortopedycznym jest sporo. Akcja już w pierwszych dniach spotkała się z dużym odzewem. O panu Przemysławie piszą: „Żołnierz, który swoją służbę rozpoczął 11 lat temu i ani przez chwilę nie oszczędzał się w tej trudnej i wymagającej walce o pokój i bezpieczeństwo świata, ale też swoich bliskich. Mąż i ojciec dwóch córek. Człowiek szalenie lubiany przez swoich kolegów z wojska, którzy pierwsi napisali do nas z prośbą o pomoc. Nie wahaliśmy się ani przez moment, bo nie sposób przejść obojętnie wobec tragedii, która spotkała żołnierza, weterana, ale przede wszystkim dobrego człowieka…”

. Na fejsbukowym koncie Fundacji „Pomoc dla Weterana” organizowane są licytacje i aukcje na rzecz rannego żołnierza. Wojskowi z całego kraju, przekazują unikatowe pamiątki wojskowe i wyjątkowe przedmioty. Jedna z byłych saperów przeznaczyła na licytację wyszydełkowany przez siebie łapacz snów, który – jak pisze – jest współczesną wersją amuletów Indian Ameryki Północnej: „Ma przynosić szczęście, a w tym przypadku także wsparcie okazane Przemkowi”. Jeden z żołnierzy przekazał pamiątkowy coin z XI zmiany RSM Afganistan, pisząc, że trwa pełna mobilizacja kolegów pana Przemysława, zarówno tych, z którymi służył w Brzegu, jak i tych spotkanych przez niego na misjach w Afganistanie. Darczyńcy służą nie tylko realną pomocą, ale też słowami wsparcia i otuchy, od których serce rośnie. (opr. mo, fot. FB Fundacja Pomoc dla Weterana)

Wszyscy, którzy chcą wesprzeć rannego żołnierza i jego rodzinę mogą brać udział w aukcjach za pośrednictwem Fundacji „Pomoc dla Weterana”, a także dokonać wpłaty tradycyjnym przelewem bankowym na konto z dopiskiem „Darowizna dla Przemka”. Podajemy niezbędne dane:

Fundacja Pomoc dla Weterana
Os. Wzgórze 36/4
27-530 Ożarów

Bank Pekao S.A. nr konta
16 1240 2773 1111 0010 9639 0754

Dla przelewów z zagranicy:
SWIFT/BIC: PKOPPLPW
IBAN:
PL 16 1240 2773 1111 0010 9639 0754

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here