Seat OxyGEN

Respirator OxyGEN, produkowany w zakładach Seata, został oficjalnie dopuszczony do wykorzystania w szpitalach. Atest urządzeniu nadała Hiszpańska Agencja ds. Produktów Zdrowotnych i Medycznych.

Respirator OxyGEN został zaprojektowany we współpracy z firmą Protofy.xyz. Montaż urządzeń odbywa się w zakładach SEAT-a w hiszpańskim Martorell na linii wykorzystywanej dotychczas do produkcji nowej generacji SEAT-a Leona. Każdy respirator składa się z ponad 80 elementów elektronicznych i mechanicznych, wśród których można znaleźć elementy zwykle stosowane w samochodach, takie jak silnik wycieraczek czy wałek główny skrzyni biegów. Hiszpański producent pracuje nad optymalizacją procesu montażu, który umożliwi tworzenie nawet 300 respiratorów dziennie.

Liczba składanych urządzeń jest stale konsultowana ze służbami medycznymi, by odpowiadać na bieżące zapotrzebowanie szpitali. Do przygotowywania i realizacji projektu zaangażowało się wiele przedsiębiorstw i instytucji publicznych: Protofy.xyz, OxyGEN, barceloński szpital kliniczny, szpital Germans Trias i Pujol, Instytut Badań Germans Trias y Pujol, szpital del Mar, Katalońskie Centrum Medycyny Porównawczej i Bioobrazowania, Uniwersytet Barceloński, Recam Laser, Doga Motors, Luz Negra, Centralne Laboratorium Elektrotechniczne, Ficosa, Bosch, IDNEO, Secartys, Espiroflex, Gaso, Cuatrecasas, Straż Obywatelska, Barcelońska Straż Miejska, Mossos d’Esquadra, Policja Narodowa.

Seat prowadzi także dalsze prace nad rozwiązaniami wspierającymi służbę medyczną w walce z pandemią COVID-19. W działania projektowe trwające od ponad dwóch tygodni zaangażowali się pracownicy firmy m.in. z obszarów produkcji, zdrowia i wypadków, rozwoju, logistyki oraz jakości.