Sen o mieście

Tydzień po zakończeniu Festiwalu Sztukmistrzów będziemy mogli raz jeszcze przypomnieć sobie przeżycia, jakich dostarczyli nam akrobaci chodzący po linach – tym razem za przyczyną spektaklu w reżyserii Janusza Opryńskiego „Sen o mieście”, który, po ubiegłorocznej premierze można będzie ponownie obejrzeć na dziedzińcu Zamku Lubelskiego. Najbliższe spektakle w najbliższą sobotę i niedzielę, tj. 4 i 5 sierpnia Dwa kolejne pokazy odbędą się w przyszły weekend 10 i 11 sierpnia.


Widowisko przypomina ważne momenty wybrane z historii miasta – chwile wielkiego szczęścia, wskrzeszenia Lublina, ale też dramatyczne. Przewodnikami po niezwykłej historii miasta jest para młodych ludzi: tancerka tańcząca na szarfie oraz mężczyzna – akrobata chodzący po linie. Wszystko to dziać się będzie w otoczeniu biorących udział w wydarzeniu sztukmistrzów oraz artystów cyrkowych.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 21, ale organizator, czyli Centrum Kultury w Lublinie, zastrzega, że być może będzie trzeba wykazać chwilę cierpliwości, gdyby ze względów m.in. na bezpieczeństwo akrobatów spektakl się nieco opóźnił. W każdym razie z biletami za symboliczne dwa złote można wchodzić na dziedziniec Zamku Lubelskiego już od godz. 20.30. (Sprzedaż biletów w kasie Centrum Kultury). Dodatkowe informacje dostępne są pod numerem tel. 81 466 61 40, oraz za pośrednictwem e-mail: kasa@ck.lublin.pl.

To niesamowite – jak zapewniają organizatorzy – widowisko teatralne zostało po raz pierwszy zaprezentowane dwa lata temu w maju 2016 roku we Wrocławiu w ramach działań, odbywających się pod szyldem „Europejskiej Stolicy Kultury”. Odnotujmy, że lubelskich artystów przyjęto wówczas entuzjastycznie. Podczas ubiegłorocznych obchodów Urodzin Miasta Lublin w 2017 roku spektakl powtórzono. Teraz lublinianie i turyści mogą go obejrzeć po raz kolejny – tym razem w ramach obchodów „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność.”

Warto to uczynić tym bardziej, że zjawiskową scenografię opracował Jarosław Koziara – pojawia się w niej m.in. wielkie, zdające się mieć mistyczną wymowę, słońce. Tło muzyczne zapewnia kompozycja lubelskiego kompozytora Rafała Rozmusa. W spektaklu bierze udział Zbigniew Dziduch – odczyta tekst autorstwa Michała Miłosza Zielińskiego, fragmenty „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza wyrecytuje Dorota Landowska.

„Parę młodych ludzi” zagrają Paulina Zarębska i Jakub Przybył. Wspomniani sztukmistrze, którzy wystąpią w spektaklu, to Jakub Szwed, Artur Perskawiec, Daniel Chlibiuk, Mateusz Kownacki, Marek Żmuda, Krzysztof Kostera, Michał Szuper i Marcin Borkowski. Na szarfach zatańczą Magdalena Czarnek, Martyna Pytel, Julia Maciuszek, Sara Skrajn. W linoskoczków wcielą się Piotr Błaszczak, Antoni Michalski, Wojciech Sienko, Michał Głos. W spektaklu wykorzystane zostaną także rysunki Mariusza Tarkawiana.

Monika Skarżyńska