Senior świadomy na drodze

O tym jak bezpiecznie poruszać się po drogach zarówno samochodem, rowerem, jak i pieszo, rozmawiano w ubiegłą środę w Miejskim Centrum Usług Socjalnych w Świdniku na spotkaniu „Senior na drodze – pamiętaj o bezpieczeństwie”.


To już czwarta edycja tej ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Ministerstwo Infrastruktury, Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Policje z myślą o osobach po 60. roku życia. Świdnik jest jednym z 94 miast, które biorą w nim udział.

Podczas środowego spotkania, w którym wzięło udział ok. 50 seniorów, eksperci z zakresu ruchu drogowego, dyrektor WORD w Lublinie i policjanci zaprezentowali m.in. filmy edukacyjne obrazujące niewłaściwe zachowania na drodze i opowiadali o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach zarówno pojazdami, jak i pieszo. Seniorzy dowiedzieli się również m.in., jak zmiany biologiczne i mentalne związane z wiekiem wpływają na zdolność kierowania autem czy rowerem.

Oprócz tego każdy uczestnik mógł bezpłatnie zbadać swój wzrok i czas reakcji na pojawiające się nagle zagrożenie na drodze. Wszyscy, którzy przyjechali na rowerach, mogli zostawić je pod opieką fachowych serwisantów, którzy w trakcie spotkania bezpłatnie wykonywali przeglądy jednośladów, drobne naprawy czy doposażyli je w światełka, odblaski i dzwonki. Do tego uczestnicy dostali kamizelki odblaskowe, vouchery na szkolenie w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy i certyfikaty ukończenia warsztatów. JN