Seniorze broń się!

Panie z wielkim zaangażowaniem ćwiczyły techniki samoobrony

W ramach tegorocznej odsłony Lubelskich Dni Seniora odbyła się pierwsza edycja kursu „Seniorzy świadomi i aktywni”. To rodzaj edukacji ludzi starszych, prowadzącej do zwiększenia ich bezpieczeństwa, który wzięła na siebie lubelska Straż Miejska. Uczestniczyło 30 osób, które po zajęciach zapewniały, że wezmą udział w kolejnych i będą namawiać do tego swoich znajomych. Bo warto…

9 czerwca 2022 r. w Zespole Szkół Nr 1 przy ul. Podwale w Lublinie miała miejsce ciekawa inicjatywa strażników miejskich będąca wsparciem 10. Lubelskich Dni Seniora. Jej celem było zwrócenie uwagi ludzi starszych na zagrożenia w ramach rosnącej fali przestępstw: z agresji, przemocy, oszustwa – szczególnie tych związanych z późnym okresem życia człowieka. Celem nadrzędnym jest stałe zwiększanie świadomości o niebezpieczeństwach w sferze mienia, zdrowia, a nawet życia seniorów. W ślad za tym ma iść nabycie umiejętności radzenia sobie w skrajnych sytuacjach, również wspólna aktywizacja.

Panie i panowie w wieku powyżej 60 lat mogli tu uczestniczyć w profesjonalnym szkoleniu, jakie regularnie odbywają funkcjonariusze SM. Co ciekawe, wśród uczestników zdecydowanie przeważały kobiety. Sporo było kursantek nawet powyżej 80. roku życia. Bo taki też jest rozkład statystyczny populacji seniorów, narażonych na rozmaite incydenty jakże często dyktowane zaawansowanym wiekiem.

Warto zauważyć, że przemoc i oszustwa wszelkiej maści nasiliły się podczas epidemii Covid-19, mając trend rosnący. Godzinna część teoretyczna uzmysłowiła zebranym skalę zjawiska: rodzaje przestępstw czy nadużyć, ale też rolę, jaką poszczególne formacje służb miejskich pełnią w tych okolicznościach. Zastępca naczelnika Oddziału Szkolno-Profilaktycznego Straży Miejskiej Sylwia Kuc sprawnie i umiejętnie przekazywała seniorom kolejne przestrogi…

Uwaga na oszustów

Ich motywy działania w przestępstwach wobec ludzi starych są dobrze znane i czytelne. – Oszuści usiłują wzbudzić emocje seniorów, a wówczas wyłącza się nasza czujność – podkreślała Sylwia Kuc. – W telefonach sprawców lub innych kontaktach ze starszym człowiekiem pojawiają się nie tylko rzekome zagrożenia tyczące jego czy bliskich z kręgu rodziny, znane jako „przekręty na wnuczka”. Oszuści oferują też „cudowne okazje”, głównie zdrowotne, wykorzystując sytuacje dogodne dla przestępstw. Zdarzają się też wymuszenia albo po prostu napaści na seniorów jako osoby nieporadne.

W swym procederze oszuści nade wszystko żerują na ciekawości ludzi starszych, wzbudzają zaufanie serdeczną rozmową i łatwym zawieraniem znajomości, wchodzeniem w różne interakcje – przed tym wszystkim przestrzegała prelegentka. Do nowocześniejszych seniorów apelowała o ochronę swych haseł w cyberprzestrzeni, o zważanie na podstępne aplikacje, nieroztropne zakupy przez Internet. – W obecnych czasach im otoczenie mniej o nas wie, tym bardziej jesteśmy bezpieczni – zakończyła pani strażnik, przypominając, że wiele przydanych informacji seniorzy znajdą na stronie www.986.pl i pod numerami telefonów – 986 i 81 4665020.

Jak odeprzeć atak…

dowiadywali się i ćwiczyli możliwe scenariusze, seniorzy pod okiem czterech strażników. Przewodził w tych zajęciach Michał Czubacki – wykwalifikowany instruktor taekwon-do ITF, instruktor Krav Maga i kickboxing, medalista Mistrzostw Polski i uczestnik Pucharu Świata w tych dyscyplinach. Jednak do generalnych zasad samoobrony trzeba zaliczyć: unikanie miejsc ryzykownych, szybkie ich opuszczenie, korzystanie z otaczających sprzętów, by sobie ułatwić ucieczkę lub obronę, posiadanie takich akcesoriów jak gaz defensywny – podkreślał trener. – Dopiero wówczas nasz organizm decyduje: ucieczka albo walka.

W treningu na sali gimnastycznej towarzyszyli mu: Paweł Adamek, Sebastian Goździcki i Patryk Jarmoluk wykazując anielską cierpliwość w „odpieraniu ataków” starszych pań – te bardzo ambitnie starały się wdrożyć techniki samoobrony prezentowane im wcześniej. Cóż, jako osoby przeważnie samotne, bardziej emocjonalne niż mężczyźni są częstszymi ofiarami przemocy. Istotne, że trening nie teoretyzował zdarzeń, a tworzył realistyczne warunki atak-obrona. Instruktorzy akcentowali, by nie dać się wyprowadzić z równowagi, opanować strachowi, popaść w panikę. Przypomnieli m.in., że rosnący wówczas puls krwi zagraża seniorowi, ale też uniemożliwia koordynację ruchów.

Na koniec tej lekcji organizatorów spotkały gromkie brawa. Jedne z zajęć kursu doglądał komendant Straży Miejskiej w Lublinie Jacek Kucharczyk, który zainicjował akcję „Seniorzy Świadomi i Aktywni”. Jego podopieczni ze SM mają dwa razy w tygodniu analogiczne treningi w ramach cyklu „Taktyka i Techniki Interwencji”. Zajęcia z samoobrony dla seniorów odbywały się przy współpracy Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie, przy ul. Lwowskiej 28, tel. 81 466 55 60. Ten adres również polecamy uwadze ludzi starszych. Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here