Seniorze, nie daj się grypie

Od października chętni seniorzy będą mogli znów skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw grypie. Szczepionek starczy dla 600 osób, które jako pierwsze zgłoszą się do świdnickich przychodni biorących udział w programie.


Dwa lata temu, w sierpniu, świdnicka rada miasta przyjęła „Program szczepień ochronnych przeciw grypie dla mieszkańców na lata 2018-2020”. Zakłada on, że świdniczanie, którzy spełniają określone kryteria: wiek powyżej 65 roku i wyrażenie zgody, zostaną objęci bezpłatnymi szczepieniami. W tym roku w ramach programu będzie się mogło zaszczepić 600 świdniczan. – W ubiegłym roku z programu skorzystało również 600 osób, a rok wcześniej 405 – informuje Urząd Miasta Świdnik.

Szczepienia będzie można wykonać w dziewięciu przychodniach lekarzy rodzinnych: NZOZ Brzeziny I – ul. Jarzębinowa 4a, NZOZ Brzeziny II – ul. Jarzębinowa 4a, NZOZ Brzeziny III – ul. Jarzębinowa 4, Praktyka Lekarza Rodzinnego Familia – ul. Niepodległości 29, NZOZ Rodzina – al. Lotników Polskich 22, NZOZ Medyk – Kosynierów 17, Albert Czajka Praktyka Lekarza Rodzinnego – ul. Kosynierów 17, MedClinic – ul. Drewniana 61 i NZOZ „Analco” – al. Armii Krajowej 23b. Ostatecznej kwalifikacji dokona lekarz. O przyjęciu do programu będzie decydować także kolejność zgłoszeń.

Za szczepienia w tym roku miasto zapłaci 30 tys. zł, a łączny koszt realizacji programu w latach 2018-2020 to 89 964 zł.

Jak tłumaczą urzędnicy, choć program jest skierowany do seniorów, jego wdrożenie w znaczny sposób może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia wszystkich mieszkańców, pośrednio także tych najmłodszych, którymi często opiekują się właśnie babcie i dziadkowie. Wartością dodaną jest również akcja edukacyjna, którą obejmowani są uczestnicy szczepienia, a pośrednio także ich bliscy. Lekarze przypominają, że szczepienia to wciąż najlepszy sposób zapobiegania groźnym chorobom i ich powikłaniom.

Najczęstsze powikłania grypy to zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego i niewydolność oddechowa. Szczepienia przeciwko grypie są szczególnie ważne w okresie pandemii Covid-19, bo wg ekspertów osoby które się zaszczepią, mogą być bardziej odporne na koronawirusa. Program szczepień dla seniorów rozpocznie się w październiku i potrwa do końca grudnia. (w)