Seniorze, wsiadaj i jedź

– Czy świdniczanie, którzy ukończyli siedemdziesiąt lat, mogą bez biletu jeździć autobusami komunikacji miejskiej na trasie Świdnik-Lublin – spytał nas jeden ze świdnickich seniorów. – Wiem, że lubelski samorząd wprowadził dla swoich mieszkańców taką możliwość, ale o takim zwolnieniu dla seniorów w Świdniku nie słyszałem…


– Przynajmniej raz w tygodniu korzystam z linii nr 35. Jeżdżę na cmentarz, na grób żony. Zawsze kupuję bilet, bo wydaje mi się, że powinienem go kupować, ale jest wielu seniorów, którzy tego nie robią, tłumacząc, że z racji wieku są uprawnieni do darmowych przejazdów – mówi pan Tadeusz ze Świdnika.

Jak tłumaczy nasz czytelnik, „trzydziestka piątka”, łączy Świdnik z lubelskim Felinem i o ile na terenie Lublina osoby, które ukończyły 70. rok życia, mogą korzystać ze 100 proc. ulgi na przejazdy, na terenie Świdnika nie jest to już tak oczywiste.

– Darmowe przejazdy dla seniorów uchwaliła Rada Miasta Lublin, więc gdybym był mieszkańcem Lublina, sprawa byłaby jasna. A tak? Przecież Świdnik to oddzielny samorząd. Wydaje mi się więc, że jako świdniczanin nie mam prawa korzystać z takiej zniżki. Jako uczciwy obywatel po prostu kupuję bilet.

O wyjaśnienie kwestii darmowych przejazdów dla seniorów poprosiliśmy świdnicki ratusz.

– W Świdniku mamy dokładnie takie same zniżki jak w Lublinie – informuje Karol Łukasik, rzecznik UM Świdnik. – Oznacza to, że wszystkie osoby, które skończyły 70 rok życia, są uprawnione do poruszania się komunikacją miejską bez zakupu biletu. (w)