Seniorzy aktywni wbrew pandemii

Ze względu na pandemię Covid-19 nie mogły się odbyć w tym roku Lubelskie Dni Seniora, ale w zamian Ratusz przygotował dla starszych lublinian cykle konkursów, spacerów i spotkań.


– W lipcu i sierpniu przygotowaliśmy dla lubelskich seniorów szereg wydarzeń w plenerze. Na spacery i spotkania obowiązują telefoniczne zapisy pod nr tel. 81 466 30 50 – informuje Monika Głazik z Kancelarii Prezydenta Lublina.

Seniorzy zaproszeni mogą wziąć udział w konkursie literackim „Senior w koronie”, czyli jak przetrwać trudny czas pandemii. Możliwe są wszystkie formy wypowiedzi, m.in. pamiętnik, esej, wiersz, opowiadanie. Zgłoszenia prac przyjmowane są do końca sierpnia. Kolejny konkurs – fotograficzny „Moje najpiękniejsze zielone miejsce na ziemi” adresowany jest przede wszystkim do działkowców, posiadaczy ogrodów, ogródków, balkonów, skrzynek i doniczek z kwiatami. Zdjęcia można wysyłać do końca sierpnia.

Ponadto przygotowano 3 spacery śladami Papieża Polaka, czyli zwiedzanie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, które odbędzie się 21, 22 i 28 lipca w godzinach porannych. Spacery nordic walking po Ogrodzie Saskim w dniach 20 i 27 lipca. Planowane są krótkie marsze w 10-osobowych grupach połączone z instruktażem posługiwania się kijkami.

Seniorzy zaproszeni są też na „Lekcje botaniki” w Botaniku, które odbędą się w sierpniu przy współpracy z Lubelskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Spacery po Ogrodzie Botanicznym UMCS to połączenie oglądania roślin, informacji o najbardziej interesujących gatunkach oraz wizyty w szklarniach z roślinami egzotycznymi. Warto również wziąć udział w spotkaniach z psychologiem na temat sposobów radzenia sobie z lękiem i poczuciem zagrożenia w obecnej sytuacji. Spotkania poprowadzi psycholog dr Wiesław Poleszak, który od lat specjalizuje się we wspieraniu i pomocy seniorom. LT

Kto zabawi babcię z dziadkiem?

Miasto Lublin zaprasza organizacje pozarządowe do składania ofert w konkursie na realizację zadań służących aktywizacji i integracji starszych mieszkańców Lublina. Propozycje przedsięwzięć edukacyjnych skierowanych do seniorów, również wykorzystujących elektroniczne i zdalne formy edukacji, można składać do 27 lipca.

Projekty powinny zostać zrealizowane maksymalnie w ciągu trzech miesięcy, tj. do 30 listopada. Oferty można składać elektronicznie do 27 lipca do godz. 8.00 za pomocą platformy internetowej Witkac.pl lub w wersji papierowej w sekretariacie Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin, ul. Leszczyńskiego 23 pok. 107, do 27 lipca do godz. 15.30. Więcej informacji pod nr tel. 81 466 20 64, 81 466 20 69.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here