Seniorzy z apetytem na wiedzę i życie

Niezwykle atrakcyjnie i radośnie zakończyli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy PWSZ w Chełmie kolejny, już siedemnasty semestr swojej działalności.

W dniach 9-11 czerwca słuchacze UTW przebywali na trzydniowej wycieczce we Lwowie. – To miasto, wciąż tchnące polskością, robi ogromne wrażenie. Katedra Łacińska, Ormiańska oraz Unicka pw. św. Jura, Stare Miasto, Rynek z ratuszem oraz 44 kamienice, prezentujące wszystkie style od renesansu po modernizm, niezwykłe studnie i fontanny, przedstawiające postacie mitologiczne: Neptuna, Dianę, Amfitrydę i Adonisa budziły podziw – opowiada Krystyna Sawa, przewodnicząca zarządu UTW. – Niezapomniana była również wędrówka prospektem spacerowym zwieńczonym Operą Lwowską, gdzie w pięknej, o niezwykłym klimacie sali widowiskowej obejrzeliśmy „Zemstę nietoperza” Straussa.
Jak zawsze niezatarte wrażenie wywarł również Cmentarz Łyczakowski z pomnikami Konopnickiej, Zapolskiej, Stefana Banacha, Artura Grottgera oraz Cmentarz Obrońców Lwowa, tzw. Cmentarz Orląt. – Chociaż po 1945 roku polski Lwów przeszedł do historii, to stał się legendą, która żyje własnym życiem. Nie tylko nie gaśnie, ale stale nabiera nowego blasku, przypomina, że nie ma historii Polski bez Lwowa, a historii Lwowa bez Polski – konstatuje K. Sawa, podsumowując wyprawę, podczas której chełmscy studenci zwiedzili również miasteczka Olesko, Podhorce, Złoczów położone na szlaku Jana III Sobieskiego.
Drugim wydarzeniem podsumowującym semestr był piknik zorganizowany w Strupinie Dużym w ośrodku „Mój Eden”. – Nad wodą, wśród drzew i kwiatów, przy ognisku i poczęstunku, była okazja nie tylko do wspominania minionych miesięcy zajęć i związanych z nimi anegdot, ale także do pośpiewania i potańczenia. Dużą popularnością cieszyło się tango, ale także skoczne tańce, które pokazały, w jak doskonałej formie są studenci-seniorzy ­‑ mówi Krystyna Sawa, a ponieważ pogoda była wyśmienita, miejsce urokliwe, atmosfera doskonała żal było się rozstać. Na pocieszenie pozostaje, że znów zobaczymy się w październiku – podsumowuje przewodnicząca UTW. (ks)