Serca stanęły w Krasnymstawie

„Otwarte serce” to projekt, którego celem jest pomoc osobom potrzebującym, podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców miasta i obniżenie kosztów odbioru odpadów komunalnych. W ubiegłym tygodniu w Krasnymstawie stanęły dwa serca na plastikowe nakrętki.

Pierwsze serce stanęło przy Krasnostawskim Domu Kultury. Inicjatorem przedsięwzięcia była sołtys Przedmieścia Zastawie w Krasnymstawie Małgorzata Orłowska. Zbiórka surowców wtórnych do metalowego pojemnika w kształcie serca to forma pomocy charytatywnej, w której mieszkańcy Krasnegostawu i okolic będą mogli wrzucać plastikowe nakrętki, za które zapłacą firmy odbierające odpady. Same zaś nakrętki, zamiast trafić do śmieci, mogą dostać drugie życie.

Po ich przerobieniu na surowiec wtórny – plastikowy regranulat, powstają np. doniczki, wiadra czy łopaty. – Taka zbiórka, poza oczywistym celem charytatywnym, w doskonały sposób uświadamia ludziom, czym tak naprawdę jest recykling i jaki można dzięki niemu osiągnąć pożytek. Ma również zalety z perspektywy miasta – podnosi poziom odzysku surowców pochodzących z odpadów komunalnych, a w pewnym stopniu obniża też koszt wywozu śmieci – mówi Damian Kozyrski, dyrektor KDK. Metalowe serce ustawione jest w centrum miasta przy wejściu do Krasnostawskiego Domu Kultury.

Pojemnik jednorazowo pomieści około 70 kg plastikowych nakrętek. Za utrzymanie w należytym porządku miejsca wokół pojemnika-serca na nakrętki odpowiedzialne będzie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krasnymstawie. Magazynowaniem i obrotem zgromadzonym tworzywem sztucznym w postaci nakrętek po napojach zajmie się spółka Kras-eko z Wincentowa. Środki finansowe ze sprzedaży nakrętek trafiać będą na specjalne konto, z którego wpływy przeznaczane będą dla osób potrzebujących w ramach prowadzonych w mieście akcji charytatywnych.

Drugie serce stanęło przy budynku starostwa powiatowego w Krasnymstawie. Do akcji przyłączyli się już wychowankowie i pracownicy Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Krasnymstawie. O powodach zainstalowania pojemnika wypowiedział się starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk: – Mieszkańcy Ziemi Krasnostawskiej nieraz udowodnili, że mają wielkie serca. Chcemy jednak ułatwić pomaganie innym, a zarazem połączyć dwie szczytne idee, dobroczynności i troski o ekologię. W naszym powiecie, tak obfitym w piękno natury to szczególnie istotne. Poza tym pamiętajmy, że dobro okazane innym zawsze wraca z podwójną siłą, dlatego też liczymy na państwa pomoc w szybkim zapełnieniu pojemnika! – mówi Leńczuk.

– Pamiętajmy, że butelkę czy inne opakowanie bez zakrętki łatwiej jest zgnieść. Tym samym zmniejsza się także objętość odpadów. Ponadto garść nakrętek ma niewielkie znaczenie finansowe dla indywidualnej osoby. Ale już kilkadziesiąt lub kilkaset kilogramów stanowi istotny zysk w punkcie skupu. Zatem im większa ilość przekazanych nakrętek tym większa realna pomoc udzielona potrzebującym – zauważa z kolei Marek Nowosadzki, wicestarosta krasnostawski. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here