Serce za sercem

Drugie z „powiatowych” serc ma kolor zielony nawiązujący do nazwy i przedmiotu działalności fundatora

Jeszcze niedawno nie było ani jednego, a teraz są już trzy. Mowa o pojemnikach w kształcie serc na plastikowe nakrętki, z których dochód będzie wspierał akcje charytatywne. Do pierwszego serca ufundowanego pod koniec ubiegłego roku przez starostwo, ostatnio dołączyło serce od miasta i kolejne od powiatu, sprezentowane mu przez świdnicką firmę Zielona Energia – Fotowoltaika.


Pomysł, aby ustawić w Świdniku pojemnik na plastikowe nakrętki, ze sprzedaży których dochód byłby przeznaczany na cele charytatywne jeszcze w 2019 roku, zgłosił radny Marcin Magier (klub radnych burmistrza). Propozycja zyskała akceptację władz miasta, ale realizacja mocno przeciągała się w czasie. Radny z podobną propozycją wystąpił więc do starostwa, a te w ciągu kilku tygodni sfinalizowało sprawę i pod koniec ubiegłego roku metalowe serce na nakrętki stanęło przy rondzie Honorowych Dawców Krwi, zapowiadając, że niebawem ustawi jeszcze jeden taki pojemnik, na co pieniądze zadeklarowała wyłożyć jedna ze świdnickich firm.

Działania powiatu najwyraźniej zdopingowały świdnicki ratusz, bo niedługo po tym zapowiedział, że ustawienie miejskiego pojemnika na nakrętki jest właśnie finalizowane i faktycznie kilkanaście dni temu pojawił się on przy ul. Ratajczaka, a dokładnie przy budynku, w którym mieści się Filia nr 1 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej.

– „Do pojemnika możecie wrzucać nakrętki z plastikowych butelek, zakrętki po nabiale czy sokach, różnego rodzaju nakrętki po kosmetykach, płynach do prania czy innych środkach czystości. Nakrętki zbieramy dla chorej dla SMA (rdzeniowy zanik mięśni) Niny Słupskiej z Lublina. Rodzice dziewczynki potrzebują w krótkim czasie zebrać 9,5 mln zł na terapię genową dla córki.

Nakrętki przekazywane będą rodzicom dziewczynki. Mamy nadzieję, że środki finansowe uzyskane z ich sprzedaży, choć w części pomogą w zebraniu wyżej wymienionej kwoty. Zachęcamy wszystkich do zbierania nakrętek i wrzucania ich do naszego pojemnika. Będziemy Was informować na bieżąco dla kogo będą zbierane nakrętki w najbliższym czasie” – czytamy na facebookowym profilu miasta.

Tymczasem do powiatowego pojemnika na nakrętki, stojącego przy rondzie Honorowych Dawców Krwi, zgodnie z zapowiedziami starostwa, dołączył, kolejny kontener na nakrętki. Tym razem zielony, nawiązujący do barw firmy Zielona Energia – Fotowoltaika, która go ufundowała i przekazała starostwu. Zielone serce zamontowano w okolicach targu i I LO. Zebrane do niego nakrętki wesprą leczenie pani Gertrudy, pracownicy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Świdniku.

– Dziękuję wszystkim, którzy poparli tę inicjatywę, a świdniczan oczywiście zachęcam do wrzucania nakrętek. Do pierwszego powiatowego pojemnika, który stoi obok sklepu Biedronka, przy rondzie HDK, zebrano już ponad tonę kapsli. Oba pojemniki zostaną przekazane pod opiekę klubów wolontariatu działających w I LO im. W Broniewskiego oraz ZSO in. C. K. Norwida w Świdniku – mówi starosta Łukasz Reszka.

Zadowolenia z wysypu „serc” nie kryje radny Marcin Magier. – Cieszę się, że akcja budzi tyle pozytywnych emocji i jednoczy mieszkańców do wspólnego pomagania. Świdniczanie nieustannie zgłaszają się do mnie z propozycjami kolejnych lokalizacji. – mówi radny. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here