Sesja tylko o covidzie

Powiatowy radny z Krasnegostawu, Leszek Janeczek, z zawodu lekarz, złożył na komisji ochrony zdrowia i polityki społecznej wniosek o zwołanie specjalnej sesji, poświęconej wyłącznie Covid-19. – Pandemia koronawirusa szaleje i naszym obowiązkiem jest przekonać jak największe grono ludzi, że tylko zaszczepienie się, w przypadku zakażenia, może realnie uchronić ich przed śmiercią – uważa Janeczek.

Radny Leszek Janeczek uważa, że ze starostwa powiatowego w Krasnymstawie wychodzi za mało informacji na temat koronawirusa. Dlatego na komisji ochrony zdrowia i polityki społecznej złożył wniosek o zwołanie specjalnej sesji poświęconej wyłącznie sprawom związanym z Covid-19. Komisja go zaakceptowała.

Janeczek, z zawodu lekarz, pracuje w krasnostawskim szpitalu i z Covid-19 styka się na co dzień. – Widzę ludzkie dramaty – mówi. – Musimy jak najwięcej mówić o szczepionkach. Tylko zaszczepienie się spowoduje, że chorych na koronawirusa będzie mniej. Jeden z radnych, należących do grona antyszczepionkowców, ostatnio próbował mnie przekonywać, że szczepionki nic nie dają, skoro w minionym roku w powiecie krasnostawskim zachorowań na Covid-19 było 1 200, a w bieżącym roku osób zakażonych jest już około 2 500. Ale zaszczepionych mamy niespełna 48 proc. społeczeństwa. To bardzo mało. Do szpitala trafiają przede wszystkim ci, którzy nie byli szczepieni. Te osoby mają najmniejsze szanse na to, że wyzdrowieją. Społeczeństwo musi to zrozumieć! Szczepionka nie uchroni nas przed zakażeniem, ale w przypadku zachorowania może uratować nas przed śmiercią. Jeśli ludzie tego nie zrozumieją, rodzinnych dramatów będzie coraz więcej.

Janeczek opowiada, że nie tak dawno do krasnostawskiego szpitala trafiło dwóch młodych mężczyzn. – Jeden po czterdziestce, drugi w wieku około 30 lat. Przywieziono ich w bardzo złym stanie. Okazało się, że obaj nie szczepili się. Trafili pod respirator i lekarze robią wszystko, co w ich mocy, aby uratować im życie – zaznacza.

Sam Janeczek na taką sesję chce się jak najlepiej przygotować. – Mam trochę statystyk, uzupełniam dane. Jest wiele wątpliwości dotyczących Covid-19, które jak najszybciej należy rozwiać. Naszym zadaniem jest przekonać tych wszystkich, którzy obawiają się szczepionek, że tylko zaszczepienie się może spowodować, iż w przypadku choroby objawy nie będą aż tak dotkliwe – podkreśla radny.

Leszek Janeczek ma nadzieję, że zarząd powiatu krasnostawskiego bardzo poważnie potraktuje problem i przychyli się do jego wniosku. – Pokazałem radnym statystki związane ze zgonami na Covid-19. Wszyscy złapali się za głowy – dodaje Janeczek. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here