Sfinansują gofry Czeczenom

Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie wystosował zapytania ofertowe na wyposażenie kuchni w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców. Emigranci z Czeczenii, Gruzji czy Syrii czekają m.in. na gofrownicę i kuchenkę mikrofalową.

Umieszczeni w strzeżonym ośrodku cudzoziemcy nie mają na co narzekać. Bezpłatna opieka medyczna i psychologiczna, zapewniony dostęp do internetu, biblioteki i świetlicy ze sprzętem audiowizualnym, sali fitness (w której prowadzone są zorganizowane zajęcia), sali bilardowej i sportowej ze stołem do tenisa stołowego, boiska sportowego ze sztuczną murawą (do gry w piłkę nożną oraz w koszykówkę). Dwa razy dziennie mogą wychodzić na zakupy. Jedzenie również dostosowane jest do potrzeb religijnych i kulturowych imigrantów (zapewnia się też im możliwość wykonywania praktyk religijnych). Wszystko zgodnie z obowiązującymi przepisami.
W ostatnich dniach w Biuletynie Informacji Publicznej chełmskiego NOSG pojawiło się kilka zapytań ofertowych dotyczących zakupu produktów dla emigrantów. Potrzebne są nie tylko nowa pościel pierwszego gatunku, ręczniki, firanki i karnisze, ale też kuchenka mikrofalowa, podwójna gofrownica, czajnik elektryczny, lampa owadobójcza, garnki czy termosy, a także jedzenie: ryby, drób i wołowina, a dla dzieci mleko Bebilon.
– Obecnie w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Białej Podlaskiej przebywa łącznie 73 cudzoziemców. Jest to ośrodek o profilu rodzinnym, aktualnie przebywa w nim 15 rodzin z 43 dziećmi – informuje SG Grzegorz Sosinski z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. – Dzieci przebywające w ośrodku mają także do dyspozycji plac zabaw oraz zapewniona jest realizacja obowiązku szkolnego w zakresie szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum.
W większości są to Czeczeni, ale też obywatele Turcji, Syrii, Gruzji czy Tadżykistanu. Wobec wszystkich prowadzone są procedury administracyjne związane z udzieleniem ochrony międzynarodowej lub deportacji. Średni okres pobytu cudzoziemca w strzeżonym ośrodku w I półroczu tego roku to 61 dni. (pc)