Siarczysty mróz, a prądu nie ma

Mieszkańcy kilku miejscowości w powiecie chełmskim musieli borykać się w ubiegłym tygodniu z przerwami w dostawach prądu. – Kto wymyślił, żeby prace przy sieci elektroenergetycznej prowadzić, gdy na zewnątrz panuje 16-stopniowy mróz? To absurd! – skarży się mieszkaniec Jagodnego.

Czwartek (26 stycznia). Na dworze temperatura spada nawet do minus 16 stopni, a w domu… brak ogrzewania i ciepłej wody. Z takimi niedogodnościami spotkało się wielu mieszkańców powiatu chełmskiego, m.in. z miejscowości Horodyszcze, Horodyszcze-Kolonia i Jagodne. Wszystko dlatego, że firma PGE Dystrybucja wykonywała planowe roboty.
– To jest niepoważne, żeby zaplanować takie prace na styczeń. Przecież trudno w zimie obyć się bez prądu. Dzisiaj wszystko jest od niego uzależnione. Ogrzewanie, woda – denerwuje się mieszkaniec Jagodnego. – Próbowałem interweniować, ale w chełmskim oddziale firmy powiedzieli mi, żebym się zwrócił do oddziału w Zamościu. A kiedy poprosiłem o numer telefonu, w odpowiedzi usłyszałem, że mam go sobie znaleźć w internecie. Pytanie: jak włączyć komputer, skoro nie ma prądu? Pracownica, z którą rozmawiałem, zwyczajnie sobie ze mnie zakpiła – bulwersuje się mężczyzna.

Jest zima, więc musi być… robione

Anna Sierkowska-Szuper, starszy specjalista ds. komunikacji w PGE Dystrybucja, tłumaczy, że prace przy rozbudowie, modernizacji czy bieżącej eksploatacji sieci elektroenergetycznej muszą być wykonywane w okresie zimowym. – Zmarznięty grunt umożliwia wjazd ciężkiego sprzętu w teren. W tym też okresie nie narażamy naszych odbiorców na straty w uprawach. Natomiast czynności związane z wycinką drzew i gałęzi oraz montażem stanowisk pod gniazda bocianie możemy wykonywać tylko poza okresem lęgowym ptaków, czyli od 16 października do 28 lutego – tłumaczy. – Sprawdzimy także czy miała miejsce nieprofesjonalna rozmowa odbiorcy z naszym pracownikiem i wyciągniemy konsekwencje. Jednocześnie informujemy, że planowane przerwy w dostawach, jak również możliwość zgłaszania awarii i usterek, jest dostępna pod całodobowym bezpłatnym numerem telefonu 991 – mówi A. Sierkowska-Szuper.

Sprawdź na stronie
Starszy specjalista ds. komunikacji w PGE Dystrybucja przypomina także, że informacje o planowanych przerwach w dostawie prądu pojawiają się z co najmniej 5-dniowym wyprzedzeniem na stronie internetowej firmy (www.pgedystrybucja.pl).
Warto tam zajrzeć i sprawdzić, czy nie czeka nas niebawem chłodny poranek, bo PGE Dystrybucja szykuje w najbliższych tygodniach sporo robót. Prowadzone będą m.in. w miejscowościach: Ruda-Huta, Srebrzyszcze, Żalin-Kolonia, Horodyszcze i Horodyszcze-Kolonia. (mg)