Niech się święci 3 Maja!

W środę w Nowych Depułtyczach odbyły się uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja – drugiej na świecie i pierwszej w Europie ustawy regulującej organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. A w Dworku Pan Tadeusz – tradycyjny koncert patriotyczny.

W obchodach wzięli udział przedstawiciele samorządu gminy Chełm, dyrektorzy szkół, komendanci OSP i cała „brać strażacka” oraz mieszkańcy gminy i zaproszeni goście. Uroczystości rozpoczął występ tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca Gminy Chełm „Uherzacy”, mszę świętą w intencji ojczyzny odprawił ks. Marian Pasieka, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Depułtyczach. Następnie uczestnicy przemaszerowali przed pomnik Powstańców Styczniowych, gdzie delegacje złożyły kwiaty i wieńce.
Tego samego dnia w Dworku Pan Tadeusz, po raz dziewiąty już, odbył się patriotyczny Koncert Biało-Czerwonej. Pod dyrekcją Mariana Kłysza zagrała Orkiestra Cementowni Chełm. Po wciągnięciu na maszt flagi państwowej, przy której stanęła warta honorowa, oraz oficjalnym rozpoczęciu i powitaniu zebranych przez organizatorów – Ryszarda Mielniczuka, dyrektora Biura Promocji Gminy Chełm, i Stanisława Kucia ze SKOK im. Z. Chmielewskiego – oraz wystąpieniu zastępcy wójta Lucjana Piotrowskiego przyszła pora na dalszą część występów.
Tradycyjnie już Koncert Biało-Czerwonej to patriotyczne spotkanie pokoleń – zarówno na widowni, jak i na scenie, gdzie zaprezentowali się m.in. uczniowie ZS w Stołpiu, SP w Kamieniu, SP nr 4 w Chełmie, a także zespół „Kombatant” i „Ostoja” z Chełma.
Nie zabrakło oczywiście wojskowej grochówki i prezentacji broni przez liceum z Dubienki, a harcerze z Krasnegostawu rozdali gościom biało-czerwone kokardki i flagi. (pc)