Siedmiokrotnie oszukana w sieci

1,4 tys. zł straciła jedna z mieszkanek Świdnika, skupując przez internet używane komputery. Za towar zapłaciła, ale sprzętu nie dostała, a konto sprzedawcy znikło z portalu.


O tym, że nie każdy jest uczciwy i jak bardzo trzeba być ostrożnym przy zakupach w sieci boleśnie przekonała się 28-letnia mieszkanka Świdnika. Kobieta aż siedem razy padła ofiarą internetowych oszustów, skupując za pośrednictwem portali ogłoszeniowych i aukcji internetowych używane komputery, średnio za 150 zł. Po przelaniu na konto sprzedawcy pieniędzy, zakupionego towaru nie otrzymywała. Nie mogła się też skontaktować ze sprzedającym, a konta zazwyczaj były usuwane. Łącznie kobieta poniosła straty w kwocie 1400 złotych.

– Czynności w poszczególnych sprawach trwają. Policjanci przy współpracy z administratorami portali internetowych ustalają dane oszustów. Jednocześnie apelujemy o ostrożność przy zakupach za pośrednictwem „szklanego ekranu”. Przestrzegając kilku podstawowych zasad, można ustrzec się przed przykrymi następstwami nieuczciwej aktywności różnych oszustów – mówi Magdalena Szczepanowska z KPP w Świdniku.

Na co przede wszystkim powinniśmy uważać? Na „super” okazje – zbyt niska cena zawsze powinna wzbudzić naszą czujność. Dokładnie zapoznajmy się z ofertą, przeczytajmy opis, przyjrzyjmy się zdjęciom – jeżeli są słabej jakości albo są to zdjęcia pobrane ze strony producenta, warto poprosić sprzedającego, aby przesłał ich więcej. Ważne jest też wybieranie tych kontrahentów, którzy cieszą się zaufaniem i dobrymi opiniami klientów oraz korzystanie z zaufanych sklepów internetowych.

Gdy jednak doszło już do oszustwa, należy poinformować jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu i najbliższą komendę policji, zachowywać wszystkie dokumenty związane z transakcją (dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, zachować zapisy rozmów wykonywanych za pośrednictwem komunikatorów internetowych, czatów, sms-ów). W razie oszustwa w aukcji internetowej przyda się także data i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowana kwota, nick sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mail, a także dane dotyczące sposobu kontaktu ze sprzedającym i sposobu dokonania zapłaty. (w)