Skąd taki wzrost frekwencji?

Według naszych ustaleń prawie o 200 procent wzrosła frekwencja w Domach Pomocy Społecznej, zlokalizowanych na terenie gminy Krasnystaw, podczas ostatnich wyborów prezydenckich (w porównaniu do wyborów samorządowych z 2018 r.). – To co najmniej zastanawiające. Z tego, co wiem, większość podopiecznych zagłosowała na Andrzeja Dudę – mówi nam jeden z lokalnych samorządowców.

Podopieczni z filii DPS w Krasnymstawie: DPS w Stężycy Nadwieprzańskiej i DPS w Ostrowie Krupskim w pierwszej turze wyborów prezydenta Polski głosowali korespondencyjnie. I prawie wszyscy oddali głos.

– To jest co najmniej zastanawiające – mówi nam jeden z lokalnych samorządowców. – Wiem, że w wyborach samorządowych 2018 r. w tych Domach głosowało po ok. 10 osób, a teraz po ok. 30. To wzrost o 200 procent. Sporo z tych osób to ludzie chorzy, zniedołężniali, nie wiem, czy ktoś ich nie wykorzystał, nie przekonał by oddali głos na urzędującego prezydenta – dodaje nasz rozmówca. Do oficjalnych danych nie udało się nam dotrzeć, ale nieoficjalnie wiemy, że zdecydowana większość podopiecznych DPS w Ostrowie Krupskim i Stężycy Nadwieprzańskiej zagłosowała na Andrzeja Dudę.

– Głos oddały u nas 32 osoby – potwierdza Jarosław Sawczuk, kierownik DPS w Ostrowie Krupskim, przeznaczonego dla osób przewlekle somatycznie chorych, w którym przebywa 35 mieszkańców. – Mieszkańcy przychodzili do mojego pokoju i wypełniali kartę do głosowania. Nikt ich do niczego nie zmuszał, nie sugerował na kogo mają głosować, ale nie dziwię się im, że głosowali na prezydenta Dudę – mówi kierownik Sawczuk. Potwierdza, że głos oddała nawet jedna z pań, która w grudniu skończy 100 lat. – To wciąż żywotna osoba – podkreśla.

W filii DPS w Stężycy Nadwieprzańskiej zagłosowało 27 mieszkańców z 29 (dwie osoby są ubezwłasnowolnione).

W DPS w Krasnymstawie (placówki nadrzędnej dla Ostrowa Krupskiego i Stężycy), zagłosowało 70 podopiecznych (ze 134). 58 poparło Andrzeja Dudę. (i)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here