Skatepark jak marzenie

Skatepark przy Rusałce to raj nie tylko dla deskorolkarzy

Aż 38 arów mają do swojej dyspozycji miłośnicy jazdy na deskorolkach, rolkach i rowerach. W piątek, 21 lutego, przy ul. Rusałka w Lublinie otworzono nowoczesny skatepark z 14 urządzeniami do jazdy i boiskiem do streetballu.


– Skatepark Lublin to projekt przygotowany i zrealizowany wzorcowo, z uwzględnieniem potrzeb wszystkich środowisk zainteresowanych jego budową – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Na taki obiekt czekano w mieście od 2015 roku, bo pomysł budowy skateparku był jednym ze zwycięskich projektów w Budżecie Obywatelskim. Budowie towarzyszyły m.in. problemy z własnością działek czy wyborem wykonawcy, którego udało się ostatecznie wyłonić po dołożeniu środków. Nowoczesny obiekt za 2,4 mln zł wybudowała firma 4SKATE z Jeleniej Góry. I choć rolkarze długo czekali na miejsce do jazdy (zniecierpliwieni w czerwcu 2018 roku wybrali się nawet pod ratusz), to teraz mają do swojej dyspozycji jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Sama żelbetonowa płyta o powierzchni asfaltowej liczy sobie 1150 m˛.

– Kształt oraz wielkość placu i urządzeń zostały dostosowane do istniejącego terenu. Płyta posiada stały spadek, co ma ułatwić zachowanie płynności jazdy. Z zagłębionej przeszkody – bowl – woda jest odprowadzana do wybudowanej kanalizacji deszczowej – wyjaśnia Monika Głazik z biura prasowego ratusza. W ramach obiektu powstało też boisko do ulicznej koszykówki – streetballu, ławki, stojaki na rowery i kosze na śmieci, a całość terenu wyposażono w oświetlenie i monitoring. Na utrzymanie skateparku w tegorocznym budżecie miasta przeznaczono 60 tys. zł.

Obiektem zajmie się Akademia Piłkarska Motor Lublin, która ma dbać o bieżące utrzymanie czystości i bezpieczeństwa, a także odpowiadać za stałą współpracę ze środowiskiem korzystającym ze skateparku oraz za prowadzenie zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży. – Inwestycja na Rusałce powstała w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego D-31 Skatepark dla Lublina, na który zagłosowało łącznie 4257 osób – dodaje rzeczniczka. (EM.K.)

Bez zmian na Czubach Północnych – na Herbowej bieda w obiekcie MOSiR

Tymczasem drugi skatepark w mieście, który był dotąd najbardziej obleganym w Lublinie, w dalszym ciągu straszy fragmentami spękanej powierzchni pełnej niebezpiecznych wgłębień złuszczeń. Na obiekcie, którym zarządza MOSiR, znajdującym się na ul. Herbowej przy Orliku należącym do SP 42, w dalszym ciągu trudno o bezpieczeństwo. Miejskiej spółce nie udało się w listopadzie ubiegłego roku rozstrzygnąć przetargu, który zakładał naprawę betonowej nawierzchni i wymianę opraw oświetleniowych. Zgłosił się tylko jeden wykonawca, który zażyczył sobie za zadnie 9 225 00 brutto, podczas gdy MOSiR mógł wydać 5 535,00 zł brutto bez możliwości zwiększenia kwoty. Kolejny przetarg na wykonanie remontu skateparku na Czubach nie został jeszcze ogłoszony. Skatepark przy ul. Herbowej w Lublinie powstał w 2006 roku jako część parku osiedlowego Błonie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here