Skazani na szambo na przy głównej alei

Przy ponad półtorakilometrowym odcinku Alei Lotników Polskich, jednej z głównych świdnickich ulic, wciąż nie ma kanalizacji i mieszkańcy są skazani na korzystanie z szamb

Mieszkańcy Alei Lotników Polskich korzystający z szamb, chcieliby, aby ich posesje w końcu zostały włączone do miejskiej kanalizacji. Jak mówią, mieszkają w najstarszej dzielnicy miasta, a jak dotąd nie doczekali się podłączenia do sieci. Miasto uspokaja i tłumaczy, że ma to w planach.


Temat braku kanalizacji na części posesji przy Al.Lotników Polskich (problem dotyczy odcinka mniej więcej od ronda Rejkowizna/Klonowa do serwisówki) podczas ostatniej sesji Rady Miasta poruszył radny Waldemar Białowąs (KO).

– Kolejny raz przypominam o Al. Lotników Polskich, która od kilkudziesięciu lat nie posiada kanalizacji. Było obiecywane, że będą w tym kierunku robione jakieś plany i strategie. Co z nimi? – pytał radny.

Obecny na sesji prezes spółki Pegimek, Jerzy Irsak wyjaśniał, że Al.Lotników Polskich jest ujęta w planach, ale w pierwszej kolejności spółka chce „pociągnąć” sieć na ul. Drewnianą.

– Budowa nowych nitek jest tam bardzo ważna, bo ten teren się rozwija. Wspomniana Al. Lotników Polskich jest ulicą dobrze mi znaną i chyba chodzi o tę część od ronda Jana Pawła do serwisówki. Tam niestety nie ma rozwoju, nie ma żadnej inwestycji, jest kilkadziesiąt może budynków, które mają własne szamba czy oczyszczalnie i niestety muszą poczekać. Przypomnę na przykładzie ul. Gospodarczej jak niechętnie ludzie włączali się do sieci kanalizacyjnej, bo wybudowali oczyszczalnie i wydali na to pieniądze. Oczywiście w perspektywie jest to ujęte, chcemy to zrobić, ale w pierwszej kolejności zajmiemy się ul. Drewnianą, bo ten teren jest rozwojowy – tłumaczył J. Irsak.

Ale mieszkańcy nie chcą dłużej słuchać takich deklaracji, ale konkretów. – Jesteśmy zawiedzeni. Mieszkamy chyba w najstarszej dzielnicy miasta, a dotąd nie doczekaliśmy się kanalizacji. Poza tym to nieprawda, że tu nie ma rozwoju i inwestycji. Naliczyliśmy na tym odcinku 14 różnych podmiotów gospodarczych. Drewniana też jest ważna, ale nie uważamy, że ważniejsza niż nasza aleja. Coś powinno się w tym temacie zrobić – uważają nasi czytelnicy mieszkający przy Al. Lotników Polskich.

Zastępca burmistrza ds. inwestycji i rozwoju Marcin Dmowski uspokaja i wyjaśnia, że miasto nie zapomniało o tamtejszych mieszkańcach i to tylko kwestia czasu, kiedy i te tereny zostaną podpięte do miejskiej sieci kanalizacyjnej.

– W tegorocznych planach inwestycyjnych mamy budowę ulicy Drewnianej, a przy tych pracach chcemy od razu wykonać sieć kanalizacyjną, aby już później nie było potrzeby prowadzenia tam wykopów. Stąd taka kolejność. Porównując sytuację mieszkańców na Al. Lotników i na ul. Drewnianej, to na Drewnianej nie mają ani kanalizacji, ani drogi, a Al. Lotników, nie licząc kanalizacji, jest w pełni uzbrojona. Oczywiście nie zapominamy o niej i to też zostanie zrobione. To samo się tyczy drugiej strony, czyli Rejkowizny. Krok po kroku będziemy do tego dochodzić i włączać kolejne obszary – tłumaczy Marcin Dmowski.

Miasto liczy, że inwestycyjne plany dotyczące budowy dróg i sieci uda się zrealizować dzięki środkom unijnym.

– Czekamy też na nową perspektywę finansową i z tego co wiem, projekty dotyczące budowy kanalizacji sanitarnej czy deszczowej będą w dużym stopniu dofinansowane – mówi wiceburmistrz. (w)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here