Składka na policyjne meble

Radni gminy Żmudź zgodzili się przeznaczyć 10 tysięcy złotych na nowe meble do miejscowego komisariatu policji. Stare rozlatują się.

O tym, że odnowiono komisariat policji w Żmudzi, informowaliśmy niedawno w „Nowym Tygodniu”. Zanim Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie wyłożyła pieniądze na remont, żmudzki komisariat wyglądał jak straszak. Wnętrze komisariatu odmalowano, a jego otoczenie wyłożono kostką brukową. Zamontowano też kolektory słoneczne. Remont pochłonął 827 tys. zł, z czego 160 tys. zł to dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Budynek zyskał nową elewację, okna, drzwi, instalację sanitarną i elektryczną. Inwestycja KWP nie obejmowała zakupu mebli do żmudzkiego komisariatu. Policjanci i interesanci korzystają obecnie ze starych, zniszczonych. O finansowe wsparcie na wymianę rozlatujących krzeseł i biurek zaapelował podczas ostatniej sesji Rady Gminy Żmudź podinsp. Sławomir Buczek, komendant Komisariatu Policji w Żmudzi. Edyta Niezgoda, wójt gminy Żmudź, była zdania, że mimo nadwątlonego budżetu, należy wysupłać pieniądze na nowe meble do komisariatu, znajdującego się vis-ŕ-vis urzędu gminy. Tym bardziej, że policjanci wywiązują się ze swoich obowiązków jak należy. Z policyjnych statystyk wynika, iż liczba przestępstw w gminie Żmudź spadła, a wykrywalność wzrosła, zbliżając się do stu procent. Na ostatnich komisjach radni zgodzili się przeznaczyć na nowe meble do komisariatu policji 10 tys. zł. Nie obyło się jednak bez dyskusji.
– Dziesięć tysięcy złotych dla naszego samorządu to wcale niemały wydatek, na wiele inwestycji nie możemy sobie pozwolić – mówi jeden ze żmudzkich radnych. – Ale komisariat policji jest na naszym terenie, ludzie czują się bezpieczni. Należy wesprzeć mundurowych.
Na najbliższej sesji radni podejmą uchwałę w tej sprawie.
Komisariat policji w Żmudzi obsługuje kilka sąsiednich gmin. One również rozważają wsparcie finansowe na nowe meble dla mundurowych i interesantów. (mo)