Skoda Afriq, czyli rajdowy Kamiq

Afriq to rajdowa wersja Skody Kamiq. Koncepcyjny samochód przygotowywany jest obecnie przez studentów Akademii Skody we współpracy z działem Motorsport czeskiego producenta. Nazwa nowego projektu nawiązuje do legendarnego Rajdu Dakar, który przez wiele lat prowadził przez bezdroża Czarnego Lądu.

Po raz pierwszy w historii prac jako podstawa samochodu koncepcyjnego służy Skoda Kamiq. Rajdowa wersja pojazdu będzie nawiązywać wizualnie do samochodów, które startują w legendarnym Rajdzie Dakar. Od pierwszego pociągnięcia ołówkiem uczestnicy projektu samodzielnie opracowują unikatowy pojazd. Model Afriq ma długość 4362 mm i imponującą szerokość 1790 mm, a rozstaw osi pojazdu wynosi 2649 mm. Studenci wdrażają wiele nowych, niezwykłych pomysłów przy wsparciu ekspertów z Akademii Skoda – inżynierów i doświadczonych pracowników z obszarów rozwoju technicznego, projektowania i produkcji.

Po raz pierwszy współpracują także z działem Skoda Motorsport. – Wspaniale jest widzieć, ile entuzjazmu i kreatywności wnoszą do tego projektu nasi studenci. We współpracy ze specjalistami, którzy są oddani do dyspozycji naszym uczniom i pilnie z nimi pracują nad szczegółami, uczestnicy projektu co roku wpadają na pomysły, które zaskakują nawet samych ekspertów. Dzięki tej współpracy zawsze udaje się nadać wymarzonemu samochodowi wyjątkowy charakter – mówi Zdeněk Stanke, lider zespołu z Akademii Skoda.

W 2018 r., podczas 40. pustynnego rajdu, model Kodiaq stał się pierwszym samochodem marki Skoda, który wziął udział w prawdopodobnie najbardziej wymagającym rajdzie na świecie. Kompaktowy SUV był wykorzystywany w Ameryce Południowej jako pojazd pomocniczy dla czeskiego zespołu BARTH Racing. Produkowany seryjnie model bez problemu poradził sobie z prawie 10 000-kilometrową trasą, wiodącą przez Peru, Boliwię i Argentynę, mimo że niejednokrotnie droga wiodła na wysokości ponad 4500 metrów.

Doświadczenie w ekstremalnych warunkach ma także Skoda 130 LR, samochód rajdowy z lat 80. W 2021 r. wzięła ona udział w Rajdzie Dakar w kategorii Classic – dojechała do mety po pokonaniu ponad 7600 kilometrów trasy wiodącej przez Arabię ​​Saudyjską, świętując zwycięstwo na jednym z etapów i kilka trzecich miejsc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here