Skromne dotacje na renowacje

Na ostatniej sesji (29 kwietnia) lubelscy radni nie tylko wyrazili zgodę na zwiększenie wydatków na uruchomienie Lubelskiego Roweru Miejskiego, ale też na inne, mniejsze zmiany w tegorocznym budżecie Lublina, zwiększające wydatki na drobne inwestycje w dzielnicach. Zatwierdzili również zaproponowany przez Miejskiego Konserwatora Zabytków podział dotacji na konserwację nienależących do miasta zabytków.


W tym roku o wsparcie wnioskowało 14 właścicieli zabytkowych obiektów, a do podziału, ze względu na uszczuplenie dochodów miasta przez pandemię, było tylko 400 tys. zł. MKZ pozytywnie rozpatrzył wszystkie wnioski przyznając na każdy dotację w wysokości 8,2 proc. wnioskowanej kwoty (w ubiegłych latach dotacje sięgały 30 i więcej procent – przyp. aut.). Tym samym największą kwotę, bo prawie 120 tysięcy złotych, otrzyma Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jakuba Apostoła przy ulicy Głuskiej na kontynuację prac konserwatorskich w kościele.

Blisko 48 tys. zł dostanie spółka Słoneczna Dąbrowa z przeznaczeniem na remont elewacji kamienicy przy Grodzkiej 36a, niecałe 46 tys. trafi do spółki Elmax na renowację przedwojennego hangaru lotniczego przy ul. Wrońskiej, 39 tys. zł otrzyma Mariusz Mojski na wymianę stropów, podbicie fundamentów, remont dachu i elewacji kamienicy przy ul. Kowalskiej 9, a 30 tys. zł parafia pw. Wniebowzięcia NMP na prace konserwatorskie w kościele przy ulicy Narutowicza.

Pozostałe dotacje nie przekroczyły 20 tys. zł. Na sesji radni zatwierdzili również zaproponowane przez urzędników zmiany w budżecie miasta. O 110 tysięcy złotych ma wzrosnąć dotacja dla Zarządu Nieruchomości Komunalnych, z czego 50 tysięcy ma zostać przeznaczonych na remont przy budynku Al. Racławickie 11 i ul. Poniatowskiego 4. Zadanie zgłosiła Rada Dzielnicy Wieniawa.

W planie są też drobne inwestycje na Tatarach, zgłoszone przez miejscową radę dzielnicy. Chodzi o: remont chodnika przy budynkach nr 6-8 na ul. Gospodarczej (33 tysiące złotych), zakup i montaż koszy na odchody zwierzęce (ponad 14 tysięcy złotych) oraz remont chodnika przy ul. Łęczyńskiej w rejonie łącznika do ul. Grafa (13 tysięcy złotych). TN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here