Skupili chryzantemy od lokalnych przedsiębiorców

Gmina Rudnik przyłączyła się do inicjatywy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która zaoferowała pomoc dla posiadaczy chryzantem.

W związku z pandemią koronawirusa polski rząd podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy w dniach 30 października – 2 listopada. Zaskoczył tym samym przedsiębiorców handlujących chryzantemami i zniczami. Pojawił się więc pomysł, by ARiMR czy lokalne samorządy skupiły towar od przedsiębiorców, by przynajmniej w części pokryć ich straty. Do akcji przyłączyła się m.in. gmina Rudnik.

– W ramach akcji odebraliśmy 100 kwiatów, które przyozdobiły urząd gminy, salę sportową, kościół w Rudniku, cmentarz wojenny i kaplicę w Bzowcu, kapliczki przy kościele w Płonce, groby poległych w walce o Polskę na cmentarzu w Płonce i Rudniku, miejsca pamięci, przydrożne kapliczki i krzyże – wylicza Dominika Kostek-Portka z gminy Rudnik.

Wcześniej panie z KGW Źródła Werbki, również przywiozły 100 chryzantem, którymi udekorowały kościół w Płonce, kaplicę w Wierzbicy, groby na cmentarzu w Płonce, przydrożne kapliczki i krzyże. W sumie 200 kwiatów przyozdobiło teren gminy Rudnik.
10 listopada z kolei gmina Gorzków, w porozumieniu z właścicielem niesprzedanych z

powodu epidemii Covid – 19 kwiatów doniczkowych, przeprowadziła akcję pomocy odbioru chryzantem, przy zaangażowaniu pracowników gminy. – Chryzantemy na ten cel nieodpłatnie przekazał pan Marek Kucharski z Orchowca.

Udekorowano nimi mogiły żołnierzy walczących za Ojczyznę na cmentarzu parafialnym z okazji przypadającego Święta Niepodległości. Upiększyły również Pomnik Poległych i rabaty na skwerze oraz tablicę upamiętniającą 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę znajdują się przy urzędzie gminy – informuje Monika Błędkowska z Centrum Społeczno- Kulturalnego w Gorzkowie. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here