Skwer pod młotek

Agencja Mienia Wojskowego wystawiła na sprzedaż położoną w sercu lubelskiej Wieniawy działkę, na której znajduje się jeden z ostatnich w dzielnicy niezabudowanych, zielonych skwerów. Trenem interesuje się jedna z firm deweloperskich. Okoliczni mieszkańcy protestują.
Nieco ponad półhektarową działkę przy Alejach Racławickich 28 AMW wyceniła na 5,6 miliona złotych. Na oferty czeka do 18 listopada.
Skwer znajduje się w sąsiedztwie bloków wspólnot mieszkaniowych Racławickie 30 i Godebskiego 1B oraz należącego do Spółdzielni Mieszkaniowej „Centrum” budynku przy Al. Racławickich 17.

Jedyna enklawa zieleni w okolicy

Dowiedzieliśmy się, że terenem interesuje się firma deweloperska Wikana. – Jej przedstawiciele zgłosili się z propozycją rozmowy odnośnie skweru przy Al. Racławickich i drugiej działki zielonej przy alei Kraśnickiej. Na chwilę obecną nie znamy planów potencjalnego inwestora. Zaproponowaliśmy, by omówiono je na wspólnej z mieszkańcami wizji lokalnej – mówi Tomasz Makarczuk, przewodniczący zarządu dzielnicy Wieniawa.
Ale mieszkańcy nie dadzą się łatwo przekonać. – Skwer powstał w latach 70-tych. Pamiętam, jak sami sadziliśmy drzewa i krzewy. Miał to być teren zielony i jednocześnie osłona od ruchliwych Alei Racławickich. Wiem, że teraz interesują się nim deweloperzy, którzy dogadają się z Agencją Mienia Wojskowego, ale zgody na kolejny budynek mieszkalny nie ma, nikt tutaj nie jest za takim rozwiązaniem – mówi pan Włodzimierz, mieszkający przy skwerze w bloku spółdzielni.
– Liczyliśmy, że miasto wykupi działkę. Ale tutaj, gdzie chodzi o interes prywatny i gdzie miasto jest tylko obserwatorem, sprawa wydaje się przesądzona – pokazuje teren przewidywany pod zabudowę mój rozmówca. Dodajmy, że nie obowiązuje tu miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

AMW wyprzedaje centrum

To nie jedyny konflikt interesów w rejonie zarządzanym przez Agencję Mienia Wojskowego. Kilkadziesiąt metrów dalej (Weteranów 15A) w miejscu dawnego magazynu firma Delta-K buduje kolejny czteropiętrowy blok. Stanie on „okno w okno” z sąsiadującymi czteropiętrowcami przy Weteranów 15 i 17. Odsprzedaż skweru to kolejna możliwość „postawienia” atrakcyjnego – z powodu bliskości centrum – budynku mieszkalnego. Zdają sobie z tego sprawę inwestorzy.

Podobnej wielkości działkę, ale nieco dalej, bo przy ulicy Spadochroniarzy 11, agencja sprzedała pod koniec września za 3,5 miliona złotych. – Przedsiębiorcy ponad 60 razy podbijali cenę wywoławczą, która wynosiła 1,6 mln złotych. Ostatecznie zwycięzcą została firma deweloperska Chrzanowscy Development sp. z o.o. z Lublina. Kandydat na nabywcę działki nie ujawnił swoich planów inwestycyjnych – mówi Maciej Macios, starszy specjalista z zespołu ds. Public Relations w Agencji Mienia Wojskowego.
Działka znajduje się między hotelem Huzar a „dzikim” wąwozem, znanym jako „Kambodża”. BCH