Śladami ks. Jana Twardowskiego

To była niezapomniana wycieczka. Uczniowie klas VI-VIII ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Zemborzycach Tereszyńskich wraz z opiekunami wybrali się do Warszawy.


Najpierw młodzież na zaproszenie posła Artura Sobonia, wiceministra inwestycji i rozwoju, odwiedziła Sejm RP, gdzie mogła zobaczyć salę obrad, a także poznać historię polskiego parlamentu. Następnie uczniowie wraz z nauczycielkami odwiedzili miejsca związane z życiem patrona szkoły.

– Udaliśmy się do kościoła sióstr wizytek, którego rektorem był ks. Jan Twardowski od 1959 roku. W kościele znajduje się epitafium ks. Twardowskiego – klęcznik z ostatnim wierszem naszego Patrona. Spotkaliśmy się również z siostrą Stanisławą, która opowiedziała o tym, jak wygląda dzień sióstr zakonnych klauzurowych, czyli żyjących za klasztornymi kratami. Potem odwiedziliśmy mieszkanie ks. Jana.

W dwóch pokoikach zapełnionych kolorowymi przedmiotami żył i pracował nasz Patron. Wszystko pozostało w nich tak, jak było, kiedy ks. Twardowski szedł do szpitala. W tych miejscach towarzyszył nam Tadeusz Olszewski, przyjaciel i sąsiad ks. Twardowskiego – relacjonuje Aneta Putowska, nauczycielka z SP z Zemborzyc.

Szczególnie rozmowy z panem Tadeuszem zrobiły na uczniach i ich opiekunach ogromne wrażenie. W stolicy zobaczyli także kościół Świętego Krzyża, w którym spoczywa serce Chopina, pałac prezydencki, pomnik Bolesława Prusa, Grób Nieznanego Żołnierza, Kolumnę Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski, pomnik Józefa Piłsudskiego. Ostatnim punktem programu było odwiedzenia grobu ks. Jana Twardowskiego, który znajduje się w Świątyni Bożej Opatrzności w Panteonie Wielkich Polaków. Dyrektor szkoły, Anna Obara złożyła kwiaty przy krypcie, w której spoczywa ks. Twardowski. BS

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here