Słowackiego po nowemu

Choć jeszcze nie wszyscy zdążyli to zauważyć, to ulica Słowackiego w Świdniku na znacznym odcinku stała się jednokierunkową. To odpowiedź miasta na głosy mieszkańców okolicznych bloków, którzy skarżyli się na niedostateczną ilość miejsc parkingowych.

Mieszkańcy cieszą się ze zmian, ale przyznają, że to, czy zdadzą one egzamin, okaże się we wrześniu.

O zmianę organizacji ruchu na Słowackiego wnioskowali mieszkańcy tej i kilku sąsiednich ulic. Kilka miesięcy temu napisali do burmistrza Waldemara Jaksona petycję, w której poprosili o zwiększenie liczby miejsc parkingowych poprzez likwidację „strefy zamieszkania” i wprowadzenie na Słowackiego ruchu jednokierunkowego.

Miasto przychyliło się do tych próśb, ale na zasadzie pewnego kompromisu pomiędzy oczekiwaniami i potrzebami kierowców oraz pieszych. Tak jak prosili wnioskodawcy, ul. Słowackiego w większości stała się drogą jednokierunkową. Ruch jednostronny odbywa się na odcinku od ul. Tuwima do ul. Mickiewicza. Od wjazdu z ulicy Wyszyńskiego do ul. Tuwima można jeździć w obu kierunkach. Ruch obustronny dotyczy również parkingu przy blokach Słowackiego 3, 5 i 7. Wyjechać z niego można w obie strony. Na ulicach Tuwima, Konopnickiej i Kochanowskiego nic się nie zmieniło i jednocześnie cały rejon pozostał strefą zamieszkania.

– Oznacza to, że wszystkie skrzyżowania są równorzędne, a parkować można tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Jedną z głównych korzyści reorganizacji jest precyzyjne i jednoznaczne oznaczenie ulic, zarówno pionowe, jak poziome. Co ważne, wskutek zwężenia ulicy do jednego pasa ruchu powstało kilkanaście miejsc parkingowych po jej północnej stronie – mówi Karol Łukasik, rzecznik prasowy świdnickiego ratusza.

Kierowcy powoli przystosowują się do wprowadzonych mian.

– Niektórzy jeszcze jeżdżą pod prąd, ale ogólnie to dobre rozwiązanie, bo żaden z samochodów nie stoi na chodniku, tylko obok chodnika w wyznaczonych miejscach. Jednak uważam, że te wyrysowane miejsca kończą się zbyt szybko. Mogłyby jeszcze stanąć 3-4 samochody i widziałem, że kierowcy właśnie tak parkują. Szkoda też, że w niektórych miejscach symbolicznie nie namalowano linii, gdzie można stawać samochód. Tak czy inaczej od pewnego czasu widać więcej wolnych miejsc parkingowych. To pewnie z uwagi na okres wakacyjny. Czy nowa organizacja ruchu zda egzamin, przekonamy się we wrześniu – mówią mieszkańcy ul. Słowackiego. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here