SMS skróci kolejki

Narodowy Fundusz Zdrowia będzie sms-em przypominał o wizycie u lekarza. Nowa usługa będzie dotyczyć na razie tylko specjalistycznych poradni – onkologicznej, kardiologicznej, ortopedycznej oraz endokrynologicznej.

Od poniedziałku, 3 października, lubelski oddział NFZ uruchamia specjalną usługę powiadamiania o wizycie u specjalisty. Przy rejestracji w poradni pacjent, który poda numer swojego telefonu komórkowego, otrzyma pięć dni przed wizytą wiadomość SMS przypominającą o zbliżającym się badaniu.
– W wiadomości znajdzie się informacja o dniu i godzinie wizyty oraz numer telefonu do poradni, aby pacjent, któremu coś wypadnie, mógł odwołać wizytę – informuje Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowa oddziału NFZ w Lublinie.

Na początek systemem przypominania objęte zostaną cztery poradnie specjalistyczne, które mają podpisane umowy z NFZ: onkologiczna, kardiologiczna, ortopedyczna i endokrynologiczna. Nie bez przyczyny Fundusz wytypował te specjalności. Tylko w pierwszej połowie tego roku na 1091 pacjentów zarejestrowanych w poradni onkologicznej z wizyty nie skorzystało ostatecznie 184 osoby. Z 13 789 pacjentów zapisanych do kardiologa na wizytę nie przyszło aż 1911 osób. Z wizyty w poradni ortopedycznej zrezygnowało 3129 pacjentów na 22 554 zarejestrowanych. Do endokrynologa nie stawiło się 854 pacjentów z 6103 zapisanych. – Przypomnienie i możliwość odwołania wizyty posłuży innym oczekującym, którym swój czas mogliby poświęcić lekarze – tłumaczą w NFZ a przy okazji zapewniają, że wprowadzenie usługi nie wymaga dodatkowych nakładów pracy od pracowników poradni. System przypominania opiera się na danych przekazywanych do Funduszu przez placówki medyczne. (bf)