Sokoły krążą nad Świdnikiem

Nie chodzi tu jednak o śmigłowce, ale żywe ptaki. Od połowy marca do połowy kwietnia mają one przepłaszać z miasta gawrony. – Pierwsze efekty są obiecujące – twierdzą urzędnicy, ale zastrzegają, że za wcześnie mówić o sukcesie, bo już nie raz przepędzone ptaki wracały.


Świdniczanie od lat skarżą się na kraczący problem. Ptaki gniazdują na niemal wszystkich drzewach w centrum miasta i w parkach, zanieczyszczając chodniki, alejki, skwery, samochody, a przy tym niemiłosiernie hałasując od świtu do nocy.

Samorząd co roku poszukuje skutecznego sposobu rozwiązania problemu. Stosowane dotychczas prześwietlanie koron drzew, zdejmowanie gniazd, czy straszenie ptaków emitowanymi z głośników odgłosami drapieżników, a nawet dronem, nie przyniosły efektów. Według ostatnich obliczeń ornitologów w Świdniku populacja gawronów przekroczyła już 50 tys., czyli jest ich więcej niż samych mieszkańców Świdnika.

W tym roku, oprócz tradycyjnego zdejmowania gniazd, zatrudniono sokolnika (praktycznie co roku sokoły i jastrzębie płoszą, podobno z dobrym skutkiem, gawrony w Ogrodzie Saskim w Lublinie – przyp. aut.) a na rozprawienie się z gawronami przeznaczono w tegorocznym budżecie aż 90 tys. zł. Akcja usuwania gniazd zakończyła się na początku marca wraz z rozpoczęciem się sezonu lęgowego. Skoncentrowana była na terenie wokół Parku Avia oraz w najstarszych częściach miasta. Kosztowała ok. 10 tys. zł. Teraz do akcji wkroczył sokolnik. Płoszenie właśnie w okresie lęgowym ma uniemożliwić ptakom grupowanie się, lęgi oraz nocowanie na terenie miast.

– Sokolnik rozpoczął pracę w połowie marca i będzie kontynuował ją mniej więcej do końca kwietnia. – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. – Dotychczasowe efekty są bardzo obiecujące.

Wiceburmistrz nie chce jednak mówić o sukcesie, by nie zapeszyć – już w ubiegłych latach po antygawronowych akcjach wydawało się, że tym razem się udało, ale ptaki wracały w jeszcze większej liczbie.

Gdzie zobaczysz sokoły:

teren wokół budynku wielorodzinnego przy ul. Słowackiego 1 (strona wschodnia i zachodnia), Niepodległości 16, ul. Słowackiego 5, Kochanowskiego 4 oraz tereny przy Słowackiego 11, Mickiewicza 4, Niepodległości 24; teren wokół budynków wielorodzinnych przy Niepodległości 17, 3 Maja 4 i 6 oraz pas wzdłuż 3 Maja; teren przyległy do ul. Głowackiego (strona północna), wokół placu zabaw oraz ul. 3 Maja 10 (strona południowa), skwer pomiędzy sądem a budynkiem przy Wyszyńskiego 14; teren wokół budynku przy Baczyńskiego 4 oraz przyległym do ulicy skwerze z fontanną; teren Przedszkola nr 6 oraz południowa część ul. Środkowej, teren Przedszkola nr 2 i obszar pomiędzy Okulickiego 17, 21, Słowackiego 8, 10, a także teren przylegający do placu zabaw przy Reja; obszar pomiędzy budynkami położonymi przy ul. Niepodległości 2, Reja 6 i Norwida 3, pas drogowy ul. Hallera oraz Okulickiego, teren po południowej stronie nowego budynku Urzędu Miasta przy Wyspiańskiego 14, ul. Spółdzielcza, teren przylegający do budynku przy Wyspiańskiego 13, 14, 15, 16, obszar obok budynków przy ul. Norwida 7,8 i 10; teren kompleksu sportowo-rekreacyjnego Park Avia przy ul. Fabrycznej, ul. Strażacka i przylegający do obiektów odcinek Al. Lotników Polskich.JN