Sokoły wrócą do Świdnika

Gawrony pokochały Świdnik. Jak obliczyli ornitolodzy w mieście jest ich więcej niż samych mieszkańców

Świdnicki ratusz startuje z kolejną akcją przepędzania z miasta gawronów. Niebawem rozpocznie się usuwanie ptasich gniazd. Wzorem ubiegłego roku miasto skorzysta również z usług profesjonalnego sokolnika.


Z problemem uciążliwych gawronów Świdnik zmaga się od lat. Ptaki gniazdują w różnych częściach miasta, najliczniej na północy i w centrum, gdzie zanieczyszczają chodniki, parkowe alejki, skwery, place zabaw i samochody. Świdniczanie skarżą się również na to, że gawrony strasznie hałasują, co jest uciążliwe zwłaszcza rankami.

Miasto co roku stara się uszczuplić populację tych ptaków i sięga w tym celu po różne metody; prześwietlanie koron drzew, usuwanie gniazd, czy emitowanie z drona odgłosów drapieżników. W tym roku również zamierza walczyć z ptakami i to ze zdwojoną siłą, bo środki zapisane na ten cel w budżecie to ok. 200 tys. zł. Dla porównania rok temu było to 90 tys. zł.

Pierwszym etapem „walki” z gawronami będzie zrzucanie ptasich gniazd. Za te prace odpowiedzialna będzie firma Level Up Krzysztof Świrk. Akcja ma ruszyć w połowie lutego. Gniazda zostaną usunięte w kilkudziesięciu punktach Świdnika m.in. w rejonie ulic Słowackiego, Niepodległości, Kochanowskiego, 3 Maja, Baczyńskiego, Głowackiego, Reja, Norwida, Hallera, przy Przedszkolu nr 2 i Przedszkolu nr 6 oraz przy „Parku Avia”. Akcja ma potrwać do końca marca.

Wzorem ubiegłego roku miasto zamierza skorzystać także z usług sokolnika.

– Ta metoda przynosi efekty. Przykładem niech będzie teren przy „Parku Avia”, gdzie problem gawronów jest wyraźnie mniejszy – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika.

Za płoszenie gawronów metodą sokolniczą będzie odpowiedzialna firma Adam Góra Drapieżne.pl z Kunowa. Miasto zapłaci jej ok. 118 tys. zł. Sokolnik ma pracować przez 10 tygodni, a zacznie najprawdopodobniej od marca. Obszar jego działań obejmie m.in. rejony ulic Słowackiego, Kochanowskiego, Mickiewicza, Niepodległości. 3 Maja, Głowackiego, Wyszyńskiego, Wyspiańskiego, Spółdzielczą. Płoszenie będzie prowadzone równolegle przez dwa pracujące zespoły: jeden w środkowej, drugi w północnej części miasta. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here