Solary dla świdniczan

Już po raz drugi miasto Świdnik pozyskało fundusze na budowę odnawialnych źródeł energii. Dofinansowanie do kolektorów słonecznych dostanie ponad 200 gospodarstw domowych.


Burmistrz Świdnika Waldemar Jakson podpisał w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego umowę na dofinansowanie do budowy kolektorów słonecznych. Opiewa ona na 1,8 mln zł.

– Cieszę się podwójnie, gdyż mieszkańcy zyskają tanią energię i zarazem wszyscy będziemy oddychali świeższym powietrze – mówi burmistrz Jakson.

Dofinansowanie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Wnioski dotyczące montażu instalacji solarnych były przyjmowane w 2016 roku, jednak, jak zapewniają urzędnicy, wciąż jeszcze można zgłosić się do programu, wypełniając ankietę.

– W tej chwili przyjmowane są zgłoszenia na listę rezerwową. Na podstawie doświadczeń z realizacji poprzedniego projektu wiemy, że dużo osób może zrezygnować z udziału, np. z powodu braku środków na wkład własny, więc jest spora szansa dla osób z listy rezerwowej, dlatego też warto złożyć jeszcze teraz ankietę – wyjaśnia Maciej Michałowski z Biura Funduszy Unijnych Urzędu Miasta w Świdniku.

Montaż urządzeń rozpocznie się w przyszłym roku, a wydatek, jaki poniosą mieszkańcy, to 15 proc. kosztów netto instalacji oraz VAT od kosztów całkowitych.

Pierwsze starania o dotacje na budowę kolektorów miasto rozpoczęło już w czerwcu 2012 roku.

– Projekt jest kontynuacją działań, które gmina rozpoczęła programem „Świdnik przyjazny środowisku”, w ramach, którego zainstalowano 264 instalacje solarne służące mieszkańcom od 2015 roku – dodaje Michałowski.

Jak informują urzędnicy, osoby zakwalifikowane do projektu, dla których została przygotowana dokumentacja techniczna, w przypadku pozytywnej decyzji o przyznaniu dofinansowania, dostaną pisemną informację o dalszej procedurze postępowania.

opr. w