Solary, pszczoły i PSZOK

Mieszkańcy Białopola nie muszą się już martwić o nieprzewidziane koszty w związku z montażem solarów. Gminie udało się wygospodarować pieniądze na podatek VAT. Radni „przyklepali” już zmiany w budżecie i, korzystając z okazji, poruszyli na forum kilka innych, istotnych kwestii.

Głównym punktem ostatniego posiedzenia rady gminy Białopole były zmiany w tegorocznym budżecie. W końcu chodziło o zabezpieczenie 90 tys. zł na dodatkowe koszty (podatek VAT) związane z realizacją projektu i montażem pomp ciepła oraz popularnych solarów. Pieniądze udało się wygospodarować w ramach tzw. wolnych środków.

Urządzenia już są, zaś firmę, która zamontuje 103 kolektory słoneczne na domach mieszkańców, udało się wybrać w drugim przetargu.

– Wykonawca podał cenę o 45 tysięcy złotych niższą od tej, którą zaproponowała firma przystępująca do pierwszego przetargu – cieszy się z takiego obrotu spraw Henryk Maruszewski, wójt gminy Białopole.

Oprócz nieszczęsnego podatku na tapecie piątkowego posiedzenia (8 marca) był też m.in. fundusz sołecki. Wzorem lat ubiegłych, gmina postanowiła nie wyodrębniać środków z budżetu na ten cel (radni byli w tym temacie jednomyślni). Zamiast się rozdrabniać, samorządowcy wolą przeznaczyć większe środki na gminne inwestycje i roboty drogowe.

Nie ma na radiowóz

Komenda Miejska Policji w Chełmie wystąpiła do władz gmin Białopole, Leśniowice, Żmudź, Wojsławice z zapytaniem o darowiznę (po 10 tys. zł) na zakup nowego radiowozu. Policyjne auto miałoby służyć mundurowym z komisariatu w Żmudzi, który „obsługuje” teren akurat tych czterech gmin powiatu. Radni z Białopola po rozpatrzeniu tej kwestii uznali jednak, że z uwagi na ograniczony budżet i nieprzewidziane wydatki nie są w stanie pomóc.

– W poprzednich latach dofinansowaliśmy już zakup samochodu – podkreślił Maruszewski, wytykając, że teraz w obowiązku powinny poczuć się te gminy, które jak dotąd „takiego gestu dla policji nie miały”.

PSZOK wcale nie selektywny

Prawdopodobnie od 1 kwietnia Gminny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych zmieni siedzibę. Do tej pory odpowiedzialna za PSZOK była firma Elektrostal. Jej pracownicy, jak się okazało, niesumiennie wypełniali powierzone im obowiązki. Choć do punktu powinny trafiać wyłącznie zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne, baterie, akumulatory, opony, odpady wielkogabarytowe i budowlane – w praktyce wyglądało to zupełnie inaczej.

PSZOK zmienił się w wysypisko, do którego za przyzwoleniem mieszkańcy gminy wyrzucali wszelkie śmieci, szmaty, szkło. Gmina tymczasem do Elektrostalu za „selektywną” zbiórkę płaciła 107 zł miesięcznie. Dlatego niebawem PSZOK ma zostać przeniesiony do wolnego magazynu Spółdzielni Usług Rolniczych, z którą gmina podpisała umowę o wynajem.

Dla pszczół i ludzi

O utworzenie gminnej komisji ds. pszczół zawnioskował na sesji radny Ryszard Daniluk. Jej członkowie byliby odpowiedzialni za potwierdzenie zatrucia pszczół środkami ochrony roślin, co jest zmorą pszczelarzy.

– Pszczoła nie pracuje tylko dla pszczelarza, ale pracuje również dla każdego jednego obywatela, jak i dla kraju – podkreślił doniośle Daniluk.

Zarówno wójt gminy, urzędnicy, a także pozostali radni uznali pomysł za słuszny. – Trucie pszczół jest jeszcze gorsze od trucia środowiska – stwierdził Maruszewski.

Urzędnicy mają zastanowić się, czy zasadnym jest utworzenie nowej, specjalnej komisji, czy lepiej będzie, jeśli rozszerzy się kompetencje komisji rolnictwa w tym zakresie.

Szukają gwiazdy dla Kuby

Jakub Mikołajczyk ma zaledwie 18 lat. Jego marzenia o dorosłym życiu z dnia na dzień legły w gruzach. W grudniu ubiegłego roku u nastolatka zdiagnozowano Chłoniaka Hodgkina. Od tamtej pory Kuba przebywa pod opieką lekarzy z Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Leczenie i rehabilitacja są kosztowne, dlatego mieszkańcy gminy i samorządowcy postanowili pomóc.

5 maja, w Białopolu zaplanowano koncert charytatywny na rzecz chorego nastolatka. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich już zapowiedziały, że zadbają o smaczny poczęstunek dla uczestników i gości. Gmina rozmyśla zaś nad gwiazdą koncertu (jedną z opcji jest Rafał Brzozowski, wszystko jednak zależy od dostępnych terminów piosenkarza). Na szczegóły jeszcze za wcześnie, ale już teraz zachęcamy mieszkańców gminy, i nie tylko, by zarezerwowali sobie wolny dzień na udział w wydarzeniu.

Wesprzeć chłopca można też, wpłacając darowiznę na subkonto Kuby w Stowarzyszeniu na Rzecz Dzieci z Chorobami Krwi w Lublinie o nr 73 1050 1953 1000 0022 7177 0576 (ING Bank Śląski); numer SWIFT dla wpłat zagranicznych: INGBPLPW 73 1050 1953 1000 0022 7177 0576 – koniecznie z dopiskiem „Dla Jakuba Mikołajczyka”. Natomiast, jeśli ktoś jeszcze nie rozliczył się z podatku, może również przekazać swój 1 proc. na Kubę. KRS: 0000199199 z dopiskiem „Dla Jakuba Mikołajczyka”. (pc. fot. UG Białopole)