Solidarni z cierpiącymi

4 lutego o 12.00 na placu Łokietka w Lublinie odbędzie się manifestacja i zbiórka podpisów w sprawie legalizacji medycznej marihuany. Głównym organizatorem jest ugrupowanie Lubelscy Młodzi Nowocześni.
Sprawa legalizacji medycznej marihuany stała się szczególnie głośna po śmierci byłego rzecznika SLD, Tomasza Kality (37 l.). Walczący z nowotworem młody polityk apelował do parlamentarzystów o zalegalizowanie medycznej marihuany, która nie tylko przynosi chorym ulgę w cierpieniu, ale ma też właściwości lecznicze. O zalegalizowanie takiej marihuany od dawna apeluje również poseł Piotr „Liroy” Marzec z Kukiz’15. Wstrzemięźliwie podchodzą do tego politycy rządzącego PiS.

Zapowiadana na sobotę przez Lubelskich Młodych Nowoczesnych akcja pod ratuszem na przekonać rządzących do szybkiego wprowadzenia prawa, które pozwoli zmagającym się z ze śmiertelnymi chorobami pacjentom na dostęp do marihuany dającej ulgę w cierpieniu.
– Ta akcja ma charakter ponadpartyjny. Podczas manifestacji nie będzie żadnych flag symbolizujących przynależność do jakiegokolwiek ugrupowania politycznego – zastrzega Daniel Olech, przedstawiciel LMN. – Jesteśmy organizatorem wydarzenia, ale w żaden sposób nie chcemy, aby tylko nasza grupa była z nim wiązana. Tego dnia będziemy iść razem z grupą Kukiz ‘15, z grupą Wolna Lubelszczyzna czy byłymi posłami Twojego Ruchu Palikota, ale zapraszamy wszystkich, którzy solidaryzują się z cierpiącymi.
Medyczna marihuana legalizowana jest w kolejnych państwach Europy. Od 1 marca tego roku medyczna marihuana i wszystkie leki stworzone na jej bazie będą refundowane w Niemczech.
Joanna Niećko