Sołtysi debatowali w Kraśniczynie

Na wniosek wójta gminy Kraśniczyn 2 lipca odbyła się nadzwyczajna sesja sołtysów. Rozmawiano przede wszystkim o zagrożeniu afrykańskim pomorem świń oraz o fatalnych skutkach panującej suszy.

Na początku, z zgodnie z zaproponowanym porządkiem obrad, Monika Grzesiuk, wójt gminy Kraśniczyn, omówiła szczegółowo kwestie związane z problemem Afrykańskiego Pomoru Świń. Przypomnijmy. Nowe przypadki padłych z powodu tej choroby dzików, wykryto ostatnio w Bzitem (gmina Krasnystaw), Orłowie Murowanym (gmina Izbica) i Żulinie w gminie Łopiennik Górny.

Rykoszetem oberwało się jednak też gminie Kraśniczyn, na terenie której wojewoda wyznaczył tzw. obszar zagrożony pomorem (objął on miejscowości Franciszków, Czajki, Surhów, Majdan Surhowski, Anielpol, Starą Wieś, Wólkę Kraśniczyńską, Żułów, Wolicę, Brzeziny, Łukaszówkę, Kraśniczyn, Pniaki i Zastawie). – Kolejnym tematem była aktualna sytuacja pogodowa – informuje wójt Monika Grzesiuk.

– W związku z ogromną falą upałów rządowe centrum bezpieczeństwa przekazało rekomendacje dla jednostek administracyjnych różnego szczebla – dodaje. Wójt Kraśniczyna poinformowała sołtysów o zadaniach, jakie w związku z tym wyznaczono samorządom.

Ponadto prosiła o przekazywanie na bieżąco informacji o wystąpieniu innych ewentualnych niepożądanych zdarzeń, aby móc na nie szybko reagować. Kolejną omawianą sprawą była kwestia organizacji gminnych dożynek, które zaplanowane są na 18 sierpnia w Kraśniczynie. (kg)