Spacerkiem po „pętli śmierci”

Dzięki temu miejscu młodzi świdniczanie poprzez zabawę będą mogli poznawać podstawowe prawa przyrody, zjawiska fizyczne i astronomiczne. Mowa o Interaktywnej Ścieżce Edukacyjnej, która powstała na terenie Szkoły Podstawowej nr 5.


Uroczystego otwarcia obiektu dokonali w ubiegłą środę, 11 kwietnia, burmistrz Waldemar Jakson i dyrekcja szkoły.
– Została ona wybudowana w ramach Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego – przypomina Tomasz Szydło, dyrektor „piątki” i dodaje, że cieszy się, że przy szkole powstało miejsce o charakterze rekreacyjno-edukacyjnym.

Interaktywna Ścieżka Edukacyjna to pierwsze takie miejsce w Świdniku. Była inspirowany takimi obiektami, jak Park Doświadczeń Fizycznych w Ogrodzieńcu czy Ogród doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie. Składają się na nią urządzenia, które w namacalny sposób pozwolą uczniom na poznawanie podstawowych praw przyrody, badanie i opisywanie zjawisk fizycznych i astronomicznych oraz przyczynią się do kształcenia umiejętności krytycznego korzystania ze źródeł informacji. Znalazły się tu takie elementy, jak tarcza i kołyska Newtona, armata strzelająca wirami powietrza, zegar słoneczny czy „pętla śmierci”, obrazująca siłę odśrodkową. (w)