Spełnią marzenia o lataniu…

W przyszłym roku w Miejskim Ośrodku Kultury powstanie śmigłowcowo-samolotowy symulator lotniczy. To jeden z projektów wybranych do realizacji w ramach Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego 2020.


Już w przyszłym roku każdy, kto marzył by choć przez chwilę usiąść za sterami samolotu czy śmigłowca i poczuć się jak kapitan takiej maszyny, będzie mógł zrealizować swoje pragnienie w Świdniku. W Miejskim Ośrodku Kultury powstanie bowiem symulator śmigłowcowo-samolotowy dający namiastkę pilotowania samolotu.

Urządzenie będzie repliką kokpitu samolotu wyposażonego w dwa fotele pilotów, przyrządy lotnicze, wolant, pedały steru kierunku i hamulców, kontroler LCD z instrumentami wraz z autopilotem i pięć monitorów LCD, na których będzie wyświetlana wizualizacja różnych faz lotu. Poczucie sterowania samolotem począwszy od startu po lądowanie i wrażenie prawdziwego lotu zapewni komputer z zaawansowanym oprogramowaniem.

– To ciekawy projekt i powiązany z lotniczymi tradycjami naszego miasta. Według jego autorów czas potrzebny na jego wykonanie to tylko około trzech miesięcy więc jest szansa, że będziemy mogli cieszyć się tym urządzeniem już na początku roku – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika ds. inwestycji i rozwoju.

Uruchomienie symulatora ma kosztować 54 tys. zł. Konstrukcja tanie w Strefie Historii MOK. Pomieszczenie zostanie do tego specjalnie przystosowane, tak, żeby powstała odpowiednia i unikalna atmosfera. Taka lokalizacja umożliwi korzystanie z symulatora wszystkim świdniczanom, choć inicjatorzy liczą, że szczególnie zainteresuje świdnicką młodzież rozbudzając w niej lotniczo-historyczne pasji. Na miejscu mają też być organizowane warsztaty lotnicze prowadzone np. członków Świdnickiego Klubu Seniorów Lotnictwa. JN